Start budowy S-14 już niebawem
Reklama

Podczas piątkowej sesji Rady Powiatu Zgierskiego naczelnik Wydziału Dokumentacji Oddziału Łódzkiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Marek Brodowski, odpowiadał na pytania dotyczące trasy . Korzystając z okazji „Puls Powiatu” także zadał kilka pytań odnośnie tak oczekiwanej na naszym terenie inwestycji.

Wariant ostateczny przebiegu drogi ekspresowej S-14 od węzła "Lublinek" (połączenie z już istniejącą zachodnią obwodnicą Pabianic) do węzła "Emilia" (włączenie w autostradę A-2 i DK 1)
Wariant ostateczny przebiegu drogi ekspresowej S-14 od węzła „Lublinek” (połączenie z już istniejącą zachodnią obwodnicą Pabianic) do węzła „” (włączenie w autostradę A-2 i DK 1)

Wariant ostateczny przebiegu drogi ekspresowej S-14 od węzła „Lublinek” (połączenie z już istniejącą zachodnią obwodnicą Pabianic) do węzła „Emilia” (włączenie w autostradę A-2 i DK 1) – plik PDF

Na sesji przedstawiono powiatowym radnym strategię na lata 2015 ? 2018 w zakresie modernizacji infrastruktury drogowej i kolejowej. Jakie inwestycje planuje przeprowadzić w tym czasie GDDKiA na terenie powiatu zgierskiego?
MB.: Jedyną planowaną inwestycją jest budowa trasy S-14 ? to będzie domknięcie ringu komunikacyjnego wokół Łodzi, co diametralnie wpłynie na inną strukturę i natężenie ruchu w okolicach Zgierza. Będziemy mieć wtedy odciążoną drogę krajową nr 91 i inny układ ruchu na drogach: 72 i 71.

Na jakim etapie są przygotowania do budowy S-14?
MB.: Jest to etap końcowy przygotowania inwestycji. Wystąpiliśmy z wnioskiem do urzędu wojewódzkiego o uzyskanie zezwolenia realizacji inwestycji z podziałem na dwa odcinki: I ? odcinek południowy od węzła Lublinek do węzła Teofilów, i II ? odcinek od węzła Teofilów do miejscowości Słowik. Te decyzje są procedowane. Mam nadzieję, że do końca tego roku będziemy mieć obie te decyzje, ponieważ to one umożliwiają rozpoczęcie prac budowlanych.

Czy mieszkańcy powiatu zgierskiego mogą mieć pewność, że ta inwestycja powstanie zgodnie z planem?
MB.: Te decyzje muszą mieć klauzule ostateczności, a z reguły zawsze znajdą się chętni do oprotestowania inwestycji. Jak będziemy mieć już decyzje w ręku, to możemy mówić, że skończył się proces przygotowania i możemy przystąpić do budowy. S-14, w nowym rozdaniu unijnym jest na 33 pozycji na liście dróg krajowych czekających na budowę. Realizacja tej inwestycji przewidziana jest na lata 2016-2021.

Reklama