Imo corde - ze ślubnego kobierca na karty historii

„Imo corde” (łac. „z głębi serca”) to projekt historyczno – genealogiczny, który narodził się we wrześniu 2015 roku. Autorkami są dwie młode kobiety: z Aleksandrowa Łódzkiego i z Ozorkowa.

Marianna jest absolwentką I Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie, obecnie studiuje komunikację wizerunkową na I roku, na Uniwersytecie Wrocławskim.

Moje zainteresowania genealogią pojawiły się 6 lat temu. Mój wujo i kuzyn zajmowali się drzewem genealogicznym i skontaktowali się z moją rodziną, by uzyskać informacje i zdjęcia. To był moment, kiedy stwierdziłam, że ja też chcę mieć własnej rodziny. Równocześnie bardziej zaczęłam interesować się historią. Byłam w klasie humanistycznej. Zdawałam historię na poziomie rozszerzonym. Ta wiedza bardzo pomaga w genealogii.

Celem projektu „Imo corde” jest przede wszystkim ukazanie, jak mijający czas odcisnął piętno na modzie ślubnej oraz motywowanie do zajmowania się historią rodziny i ratowania starych zdjęć od zapomnienia i zniszczenia.

W ten sposób powstaje swego rodzaju ogólnopolski album ślubny. Ramy czasowe projektu kończą się na latach 50. XX wieku, a ramy przestrzenne obejmują Polskę w jej granicach zarówno współczesnych, jak i przedwojennych.

W naszym postrzeganiu świata człowiek jako jednostka nie umiera dopóty, dopóki jest w naszej pamięci. Czynimy więc osoby na fotografiach „znanymi bezimiennymi”. Bezimiennymi z tego względu, że często dziedziczymy zdjęcia bez wiedzy o postaciach je przedstawiających, ale także dlatego, że przeciętnemu odbiorcy projektu dane twarze są obce, nie miał z nimi żadnego kontaktu.Marianna Różalska,

Szczegółowe informacje nt. projektu, celów i zasad, jak również posty tematyczne i wszystkie zgromadzone zdjęcia można znaleźć na stronie http://www.imo-corde.blogspot.com.

Autorki zapraszają także na fanpage na Facebooku: http://www.facebook.com/imocorde.