Osoby starsze mieszkające samotnie często padają ofiarą oszustów, podających się za policjantów, krewnych, urzędników. Przestępcy korzystają z książek telefonicznych, wybierają osoby posiadające imiona popularne w latach 30/40. Dzwoniąc do tych osób przedstawiają się za krewnych (wnuczek, siostrzeniec).
W rozmowie wymuszają odgadnięcie kto do nich dzwoni, a po usłyszeniu imienia podszywają się pod nich. Dramatycznym tonem proszą o pomoc – pożyczenie pieniędzy na zakup samochodu po okazyjnej cenie lub jako odszkodowanie dla ofiary wypadku, którego są sprawcą. Upraszają, aby zachować tajemnicę i nie informować innych członków rodziny. Nigdy po odbiór pieniędzy nie przychodzą osobiście, wysyłają ?zaufanego” kolegę. Jest to jedna z kilku legend służących do wyłudzania oszczędności.
Kolejna metoda polega na podawaniu się za funkcjonariusza Policji, który prowadząc „działania operacyjne” informuje rozmówcę o groźbie utraty jego oszczędności. Aby temu zapobiec nakłania do przekazania pieniędzy w celu ich ochrony. Pamiętaj! policja nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon.
Przestępcy, aby osiągnąć cel zmieniają metody i legendy. Zatroszcz się o osoby bliskie, informuj, ostrzegaj, utrzymuj kontakt, interesuj się ich losem.
„poradnik seniora”
Aby nie dać się oszukać musisz być czujny i stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Pamiętaj!!!
W domu:
- Zawsze zaraz po wejściu do mieszkania zamykaj za sobą drzwi!
- Nie otwieraj drzwi osobom obcym!
- Nie wpuszczaj do mieszkania osób, których nie znasz, nie masz takiego obowiązku!
- Nie ufaj – oszuści mogą podawać się za przedstawicieli różnych instytucji, np. policjantów, pracowników NFZ, terapeutów, członków rodziny, znajomych!
- Każda wizyta przedstawicieli instytucji, tj. gazownia, elektrownia jest wcześniej zapowiadana! Podczas takiej wizyty zadbaj, aby w mieszkaniu był z Tobą ktoś zaufany. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości zadzwoń do instytucji, z której przedstawicielem masz do czynienia. Upewnij się czy taka osoba tam pracuje i jest upoważniona do kontroli.
- Żadna instytucja nie dokonuje rozliczeń finansowych w domu klienta!
- Nie wpłacaj należności, ani nie przyjmuj rzekomej nadpłaty od „inkasentów”!
- Nie kupuj artykułów za ?podejrzanie? niską cenę, im większa OKAZJA, tym większe prawdopodobieństwo OSZUSTWA!
- Nie podpisuj dokumentów bez uprzedniego zapoznania się z jego treścią! Wszelką dokumentację czytaj ze zrozumieniem, w razie wątpliwości skonsultuj jej treść z osobą zaufaną.
- Nie ufaj osobom podających się za krewnych, nie zgaduj kto do ciebie dzwoni! Rozmówca ma obowiązek się przedstawić.
- Nie podawaj swoich danych osobowych prze telefon i Internet!
- Nikomu nie udostępniaj swojego dokumentu tożsamości!
- Nie informuj w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
Podczas transakcji pieniężnych:
- Staraj się zapamiętać numer PIN do swojej karty bankomatowej! Nigdy nie zapisuj go bezpośrednio na karcie bankomatowej, pod żadnym pozorem nie przechowuj go razem z kartą, ani w żadnym innym widocznym miejscu!
- Nikomu nie udostępniaj swojej karty bankomatowej!
- Chcąc wypłacić większą ilość gotówki z banku lub bankomatu poproś zaufaną osobę, aby ci towarzyszyła! Podczas transakcji skorzystaj z pomieszczenia przeznaczonego do wypłat indywidualnych, w którym w sposób niewidoczny dla innych będziesz mógł przeliczyć pieniądze i schować je w bezpiecznym miejscu!
- Po wypłaceniu większej ilości gotówki udaj się bezpośrednio do miejsca zamieszkania!
Poza domem:
- Nie przechowuj kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których podany jest Twój adres zamieszkania!
- W przypadku utraty kluczy od mieszkania niezwłocznie zmień zamki w drzwiach!
- Unikaj miejsc odosobnionych, słabo oświetlonych!
- W dużych skupiskach ludzi uważaj na ?sztuczny tłok?! To sprzyja kradzieżom.
- Nigdy nie zostawiaj podręcznego bagażu bez nadzoru!
- Podręczną torbę noś zawsze trzymając ją z przodu, aby mieć większy nadzór nad swoją własnością! Pamiętaj, że torbę trzymaną w ręku łatwo wyrwać.
- Udając się na zakupy nie zabieraj ze sobą zbyt wiele pieniędzy, zabierz tylko tyle ile potrzebujesz! W razie potrzeby gotówkę podziel na mniejsze kwoty, którą przechowuj w różnych miejscach.
- Pamiętaj!!! Eksponowanie biżuterii, np. łańcuszków, kolczyków sprzyja kradzieżom!
Bądź czujny! Nie ufaj!
W razie potrzeby dzwoń pod nr tel. 997, 112