Reklama

Od czasu wybudowania "wieży" przy Nowym Cmentarzu w okolicach lasku miejskiego upłynęły zaledwie dwa tygodnie, w tym czasie mieszkańcy zaczęli przeciwko budowli, twierdząc że jest ona szkodliwa dla zdrowia.

Budowla dostrzegalna jest już z odległości domków jednorodzinnych po drugiej stronie trasy. Mieszkańcy twierdzą że została ona wybudowana na posesji kupionej przez Burmistrza Miasta Piotra Gizińskiego który czerpie z dzierżawy terenu pod wieże ogromne pieniądze.

Mieszkańcy twierdzą jeszcze że na wieży pojawią się niebawem nadajniki i przekaźniki które będą wytwarzać szkodliwe promieniowanie, tak jak jest w przypadku wieży obok.

Padają zarzuty wobec władz miasta że wieża nie zachowuje odstępu od zabudowań mieszkalnych, który powinien wynosić 100m. Otóż należą się pewne wyjaśnienia co do wybudowania wieży.

W odpisie właściciela terenu na którym stoi wieża nie figuruje nazwisko Burmistrza Miasta ani żadnej osoby z jego rodziny. Wieża na pierwszy rzut oka różni się od swojej siostry obok konstrukcją budowy, nie możliwe jest zawieszenie na niej takich przekaźników jakie możemy zobaczyć na wieży obok ponieważ są one zbyt ciężkie, a zawieszenie ich mogło by doprowadzić do zawalenia się konstrukcji.

To co okoliczni mieszkańcy nazywają "wieżą" tak naprawdę nazywa się przekaźnikiem fal radiowych i jest częścią inwestycji miasta w które ma niebawem ruszyć w eter. Mieszkańcy zbierają głosy lecz tak naprawdę nie wiadomo czemu one mają służyć ponieważ wieża została już wybudowana.

Organizatorzy całego protestu tłumaczą że wieża wysyła promieniowanie które jest szkodliwe dla zdrowia, w dniu 5 stycznia w SP. nr 4 odbyło się spotkanie mieszkańców dotyczące przekaźnika radiowego.

Otóż wyjaśniamy że szkodliwość tego przekaźnika jest mniejsza niż szkodliwość uruchomionego odbiornika telewizyjnego czy radia. Tak jak już pisaliśmy przekaźnik fal radiowych został wybudowany w celu przekazywania fal radiowych Radia Ozorków. W większych miastach takich jak Łódź czy takie przekaźniki montowane są na dachach blokowisk i wieżowców.

Tak więc kłótnie i protesty jak i sama lista z podpisami mieszkańców nic nie wnosi, ponieważ nadajnik jest w stu procentach bezpieczny.

"" będzię nadawać na częstotliwości 1584 kHz AM (MW).
Moc nadajnika 0,1 kW.

Numer koncesji: 326/2005-R.
Data wydania koncesji: 23-12-2005

Reklama