Reklama

Już w 2013 r. 20 szynobusów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej połączy Łódź, Ozorków, Pabianice, Koluszki, Kutno, Łowicz, Łask i Zduńską Wolę. Ale najpierw trzeba przebudować i zbudować nowe przystanki kolejowe.

Przystanki kolejowe, które w najbliższym czasie czeka przebudowa to: Smardzew, Stryków, Swędów i Głowno na linii Łódź Kaliska – Bednary koło Łowicza, a także Zgierz Północ, Zgierz Kontrewers (dawne Jedlicze Łódzkie), Grotniki i Chociszew. Natomiast od podstaw zbudowane zostaną przystanki: Radogoszcz Zachód, Glinnik Wieś, Bratoszewice, Domaniewice Centrum, Zgierz Jaracza, Ozorków Nowe Miasto. Powstaną też przystanki w Łodzi przy ul. Pabianickiej (na szlaku Łódź Widzew – Łódź Kaliska) i na Dąbrowie. Wszystkie będą obsługiwać pasażerów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Kolej ta to projekt samorządu województwa łódzkiego. Zakłada on, że w Łodzi i okolicach kursować będzie dwadzieścia szynobusów. Pierwszy etap wartej 400 mln zł inwestycji to budowa i przebudowa siedemnastu przystanków dla ŁKA kosztem 58 mln zł.

W czwartek PKP Polskie Linie Kolejowe kończą przyjmowanie ofert. Firma, która wygra przetarg, po podpisaniu umowy będzie miała rok i osiem miesięcy na przygotowanie projektów i budowę oraz przebudowę przystanków.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna budzi sporo emocji w łódzkim sejmiku. Na czerwcowej sesji absolutoryjnej szef opozycyjnego klubu SLD Dariusz Joński dopytywał marszałka Witolda Stępnia (PO), ile osób pracuje w spółce ŁKA. Odpowiedź? Sześciu urzędników. Według Jońskiego to zbyt mało, by udźwignąć projekt wart 400 mln zł. Marszałek Stępień zapowiedział, że ma zamiar wzmocnić ekipę ŁKA specjalistami.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie rozpisany przetarg na zakup dwudziestu szynobusów. To one oraz budowa zaplecza technicznego na łódzkim Widzewie pochłoną najwięcej pieniędzy z projektu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

W przyszłości szynobusy będą jeździły tunelem pod Łodzią, który zostanie wybudowany dla tzw. kolei dużych prędkości. Szynobusami już w 2013 r. mieszkańcy dostaną się z Łodzi do Pabianic, Koluszek, Kutna, Łowicza, Łasku i Zduńskiej Woli.

 

Źródło: Dziennik Łódzki

Reklama