Fot. Miejska Biblioteka Publiczna
Reklama

W Miejskiej Bibliotece Publicznej realizowany jest projekt pn. „Młodzi ozorkowianie na drodze do kariery zawodowej”. Projekt polega na stworzeniu w bibliotece przestrzeni, w której młodzi ludzie – zastanawiający się nad swoją przyszłością edukacyjną i zawodową – będą mogli poszukać odpowiedzi na pytania: Gdzie uczyć się dalej? Jaki wybrać zawód? Jak przygotować się do wejścia na rynek pracy?

stanie się więc miejscem oferującym:

  • dział tematyczny (poradniki, literaturę fachową) oraz dostęp do informacji i narzędzi związanych z poznawaniem własnego potencjału zawodowego, zawodami, metodami poszukiwania pracy, pisaniem CV, przygotowywaniem się do rozmowy kwalifikacyjnej itp.,
  • informacje nt. ofert instytucji rynku pracy funkcjonujących w regionie, wyeksponowane w widocznym miejscu w estetycznej gablocie informacyjnej,
  • kontakt z doradcą zawodowym (również mailowy), przedstawicielami zawodów i pracodawcami w celu dobrego przygotowania się do wejścia na rynek pracy.

W czytelni biblioteki zostaną zorganizowane trzy 6-godzinne warsztaty:

  1. Jak odkryć swój potencjał?
  2. Jak odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy?
  3. Jak komunikować się z pracodawcami?

Uczestnicy projektu odwiedzą dwie prężnie działające firmy.

Zależy nam, żeby uczniowie poznali różniące się od siebie skalą i charakterem rynki pracy. W trakcie wycieczek pracodawcy opiszą swoje firmy, przybliżą zawody w nich potrzebne, opowiedzą o swoich oczekiwaniach wobec pracowników i sposobach ich rekrutacji. Jedna wycieczka odbędzie się do niedużej firmy na terenie miasta, gdzie uczniowie dowiedzą się jak prosperuje mała firma. Druga do zakładu o zupełnie innym charakterze, możliwościach zatrudnienia i rozwoju kariery zawodowej – do położonej 45 km od Ozorkowa Kopalni Soli KłodawaDanuta Trzcińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ozorkowie

Doradca zawodowy na zasadzie wolontariatu w okresie VI-IX 2014 raz w tygodniu odpowie na pytania przesłane na założoną w tym celu skrzynkę mailową. Zostanie założony blog, na którym będą zamieszczane relacje i zdjęcia z zajęć, a uczestnicy będą mogli dodawać komentarze i wymieniać się uwagami.

Projekt realizowany jest we współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych w Ozorkowie. W zeszłym tygodniu odbyły się warsztaty pn. „Jak odkryć swój potencjał?” z psychologiem Panią Ewą Pałasz oraz warsztaty pn. „Jak znaleźć swoje miejsce na rynku pracy?” z doradcą zawodowym Panią Moniką Pietruszewską. Poniżej zdjęcia z ww. warsztatów.

Biblioteka zakupiła już książki do księgozbioru tematycznego. Ich wykaz znajdzie się wkrótce na stronie biblioteki – http://mbp.ozorkow.net.

Reklama