Cukrownia Leśmierz, Fot. Michał Kowalski

Zatrudniająca ponad 150 pracowników najstarsza w Polsce cukrownia w Leśmierzu pod Ozorkowem przestanie produkować cukier. Zapadła już decyzja o demontażu linii technologicznej i rozwiązaniu umów z okolicznymi rolnikami, którzy dostarczali do zakładu buraki cukrowe.

– Poinformowaliśmy Agencję Rynku Rolnego o zakończeniu produkcji cukru, nastąpić ma do 30 września – informuje Robert Sikorski, prezes zarządu cukrowni w Leśmierzu. – Decyzja ta związana jest restrukturyzacją rynku cukrowego i ze zmianami wynikającymi z ograniczenia produkcji, które wymusiła na nas Unia Europejska. Chodzi o to, że Światowa Organizacja Handlu dopuszcza na rynek europejski cukier z krajów rozwijających się, na przykład z Brazylii. Produkcja cukru w Leśmierzu jest dlatego nieopłacalna.

Prezes Sikorski ma nadzieję, że zakład nie ogłosi jednak upadłości. – Zastanawiam się nad restrukturyzacją polegającą na zmianie profilu produkcji, ale na razie nie chcę zdradzać, zakład mógłby produkować – mówi Robert Sikorski.

Informacja o zaprzestaniu produkcji cukru wywołała popłoch w zakładzie. – Z cukrownią jestem związany od wielu lat – mówi jeden z pracowników. – Jak większość załogi mam nadzieję, że mimo zaprzestania produkcji cukru nasz zakład przetrwa. Jeśli nie, to czeka nas po prostu katastrofa.

 

Express Ilustrowany 2008-04-17
TEKST: (STOP)