Reklama

Trzy wagony tramwajowe typu GT8 przyjechały w tym tygodniu do zajezdni Międzygminnej Komunikacji Tramwajowej na Helenówku. Od 2 listopada mają wyruszyć na linię łączącą i z Łodzią.
Pierwszy wagon pojawił się na trasie w czerwcu. Spółka komunikacyjna wypożyczyła go do testów z niemieckiego Freiburga. Wagon kursował tam przez 30 lat, ostatnio przeszedł kapitalny remont. Niemiecki przewoźnik zaczął jednak wymieniać tabor, więc starsze wagony wystawił na sprzedaż po atrakcyjnej cenie.

Testy wypadły pomyślnie, więc zdecydowaliśmy się na zakup trzech kolejnych wozów – mówi Andrzej Grzelak, kierownik zajezdni na Helenówku. – Wagon był sprawdzany w różnych warunkach i mimo kiepskich torów na trasie do Ozorkowa radził sobie znakomicie.
GT8 są bardzo obszerne – mają dwa przeguby, zabierają 300 pasażerów. Mogą rozwijać prędkość do 70 km/h. Są nowocześniejsze od eksploatowanych obecnie przez MKT przegubowców z chorzowskiego Konstalu. Są też niezawodne, czego nie można powiedzieć o polskich wagonach.

Trzy nowe nabytki pojawią się na trasie po 1 listopada. Łącznie będą tu kursować 4 niemieckie wagony na 14 tramwajów obsługujących codziennie linię 46.

Źródło: Express Ilustrowany, (JAZ)
Data publikacji: 28.10.2006

Reklama