Reklama

Ozorkowianie mogli po raz pierwszy zapoznać się z wizualną koncepcją przebudowy placu Jana Pawła II, czyli Rynku Starego Miasta. Projekt sporządzony przez pracownię architektoniczną zaprezentowano w Urzędzie Miasta. Obejrzało go około 80 osób. Do burmistrza wpłynęło kilkanaście uwag i próśb o naniesienie na planie poprawek.

Najważniejsze dotyczyły zbyt małego skwerku przewidzianego przed kościołem św. Józefa. Wierni i sam ksiądz dziekan – proboszcz parafii, uważają, że na placyku nie pomieszczą się procesje, nie będzie też możliwości odprawienia tutaj mszy polowej. Oprócz tego projektanci nie przewidzieli dość szerokiego przejścia między kościołem a samym placem. Jest ono potrzebne choćby po to, by mogły się tędy przemieszczać procesje w święto Bożego Ciała.

Inne uwagi dotyczyły złej lokalizacji fontanny, braku zadaszenia nad stałą sceną zaprojektowaną w północnej części, a także rodzaju drzew zasadzonych wokół głównej, okrągłej płyty placu. Architekci widzieli tu drzewa liściaste o kulistych koronach, mieszkańcy miasta woleliby drzewa iglaste, które są zielone przez cały rok i nie śmiecą liśćmi.

Wszystkie te uwagi przekazaliśmy pracowni architektonicznej z prośbą o ich przeanalizowanie i sporządzenie nowego projektu, uwzględniającego postulaty ozorkowian – mówi burmistrz Piotr Giziński. – To jednak wszystko są szczegóły. Generalnie pomysł przebudowy placu
spodobał się i jego zasadnicze założenia ocenione zostały pozytywnie.

Przypomnijmy: plac Jana Pawła II zostanie zmniejszony. Od strony kościoła św. Józefa zmieniony będzie przebieg ul. Kościelnej. Będzie ona wychodziła na wprost ul. Starzyńskiego, co pozwoli na likwidację jednych świateł – tych przy samym kościele. Powstanie też dzięki temu skwerek przed kościołem, którego głównym elementem ozdobnym będzie pomnik papieża. Poszerzona o kilka metrów zostanie także ul. Wyszyńskiego. Ma to na celu ułatwienie skrętu w ul. Starzyńskiego. Na samym placu zostanie wydzielona okrągła płaszczyzna otoczona drzewami i ławeczkami. Będzie to miejsce do spacerów i spotkań mieszkańców miasta. Z jednej jej strony stanie stała scena na podwyższeniu, z drugiej – od strony ul. Wyszyńskiego będzie fontanna. Na dzisiejszych ulicach w zachodniej i północnej części placu będą miejsca parkingowe.

Prace na placu Jana Pawła II rozpoczną się w przyszłym roku – mówi burmistrz Piotr Giziński. – Na początku będzie to wymiana infrastruktury podziemnej. Ostateczną przebudowę nawierzchni planujemy na rok 2007.

Źródło : Express Ilustrowany, (jaz)
Data publikacji: 10.12.2005

Reklama