Reklama

Czy najlepiej działającej spółce miejskiej w Zgierzu Towarzystwu Budownictwa Społecznego grozi likwidacja? Perspektywy dalszego rozwoju i sprawnego funkcjonowania TBS pod rządami prezydenta Maślińskiego wyraźnie zmalały, w najczarniejszym scenariuszu możliwa jest nawet jego likwidacja. Za taki niekorzystny rozwój sytuacji odpowiedzialne są obecne władze, poprzez zaniechania i podejmowanie nieprzemyślanych decyzji. W początkach kadencji prezydenta Maślinskiego wszystko wskazywało na dalszy dynamiczny rozwój TBS. Rozpoczęto przygotowania do inwestycji oraz szerokim frontem wznoszono kolejne mieszkania. Budowane są lokale mieszkalne w Zgierzu (ul. Milenijna-Żeromskiego, ul. Mielczarskiego), Ozorkowie (ul. Średnia) i Strykowie (ul. Targowa). Ponadto planowane są inwestycje w Łodzi, Głownie, Aleksandrowie oraz przy ul Długiej w Zgierzu.

Czarne chmury nad TBS zaczęły się pojawiać po zmianie Rady Nadzorczej, kiedy jej przewodniczącym został Zbigniew Pytka (ponadto prezes Wodociągów i Kanalizacji oraz członek rad nadzorczych MPGK i MPGM).
Nazwisko wspomnianego Z. Pytki wymieniono w trakcie przesłuchań Komisji Śledczej w sprawie PKN Orlen, gdzie został zaliczony do „grupy trzymającej władzę„, jako członek Stowarzyszenia Koneserów wraz z takimi osobami jak D. Szymczycha (Kancelaria Prezydenta RP), Z. Wróbel (były prezes PKN Orlen), S. Cytrycki (były Minister Skarbu), Lew Rywin (ten od afery) oraz prezesi min. Computerlandu, Millenium Banku, KGHM. W ramach tego ekskluzywnego Stowarzyszenia Pytka: „krzewił wiedzę o cygarach, winie i whisky oraz prowadził wspólne działania na innych polach” i może dlatego prezydent Maśliński powierzył mu stanowiska w wielu radach nadzorczych żeby zabezpieczyć środki na tak kosztowne hobby.

O operatywności Z. Pytki świadczyć może sposób kierowania Radą Nadzorczą TBS. „Na posiedzeniu w dniu 5 października 2004r. był tylko obecny pan Zbigniew Pytka. Z uwagi na fakt, iż nie było kworum… zadzwonił do pana M. Modrzejewskiego, by ten w przyszłości zeznał, iż był na tej radzie. Na tej podstawie pan Zbigniew Pytka przedstawił opinię Rady Nadzorczej na Zgromadzeniu Wspólników w dniu 29 października 2004r.” . Natomiast „Na początku października 2004r. pan Zbigniew Pytka dostarczył pracownikowi firmy, dokument o rezygnacji z Rady Nadzorczej przez pana M. Modrzejewskiego. Wymuszał przyjęcie tego dokumentu z datą z lipca 2004r. stwarzanie sobie możliwości manipulowania dokumentami„.

Zdaniem prezesa TBS działalność Z. Pytki polega na: „Działaniu na szkodę TBS … na różnych obszarach, a w szczególności polegają na destrukcji: Rad Nadzorczych”, ponadto przesyła „Informacje … do Banku Gospodarstwa Krajowego o: odwołaniu Rady Nadzorczej,…rzecznika TBS przed BGK…” Wizerunek TBS pogarszają też: „informacje prasowe na temat zastąpienia prezesa TBS Jacka Walewskiego, panem Marcinem Granosikiem„.

W toczącej się dyskusji na forum Rady Miasta Zgierza prezes Pytka zaprzeczył jakoby należał do grupy trzymającej władzę oraz oświadczył, że działa dla dobra spółki (TBS). Głos w dyskusji zabrał także prezes TBS Jacek Walewski, który prosił tylko o „spokój i o to by nie przeszkadzać w pracy Zarządu i pracowników.

Jaki będą dalsze losy TBS przekonamy się wkrótce. Mam jednak nadzieję, że zawirowania wokół tej spółki nie zakończą się źle dla mieszkańców i nie zostaną zrealizowane najczarniejsze wizje.

Bogusław Kasica


Źródło: Art. z numeru 46 Naszego Powiatu Zgierskiego

Reklama