Reklama

W dniach 21maja – 3 czerwca 2023 r. dwudziestoosobowa grupa uczniów I LO im.
S. Żeromskiego w Ozorkowie wraz z opiekunami przebywała w Grecji i brała udział
w realizacji projektu „” w ramach programu PO WER. Młodzież nie tylko aktywnie spędzała czas podczas różnorodnych zajęć rekreacyjnych, ale także poznawała zasady zdrowego odżywiania, jego wpływu na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Uczestnicy, w czasie całego pobytu, podzielni na grupy, pracowali nad powstaniem bloga dotyczącego zdrowego stylu życia. Wszystkie wpisy powstały w trzech językach: polskim, angielskim i greckim. Uczniowie przeprowadzali także liczne wywiady z mieszkańcami Platamonas, Nei Pori i Katerini dotyczące ich sposobu życia – diety, aktywności fizycznej, zdrowia psychicznego. Wnioski znalazły się na blogu. Uczniowie rozwijali dzięki temu swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim i
greckim. Młodzież miała okazję odwiedzić także greckie restauracje, a nawet przygotować w jednej z tawern potrawę grecką – musakę, z miejscowym szefem kuchni. Okazało się także, że region Pieria słynie z licznych upraw kiwi. Jedną z nich, podobnie jak fabrykę najsłynniejszego sera greckiego – fety, uczniowie odwiedzili. Nie zabrakło podczas wyjazdu akcentów lokalnych, między innymi nauki tańca sirtaki, z którego słynie Grecja oraz odwiedzenia targu w Leptokarii, gdzie młodzież nie tylko próbowała miejscowych specjałów, ale także zgłębiała tajniki uprawy i przerobu narodowego skarbu Greków – oliwek.
Uczniowie Żeromszczaka odwiedzili również 3 rd General Lyceum w Katerini – zwiedzili szkołę, przyjęci przez jej dyrektora oraz nauczyciela wychowania fizycznego. Polsko-greckiej integracji sprzyjała wspólna rozgrzewka sportowa, w której uczestniczyli uczniowie obydwu szkół. Smak wysiłku fizycznego młodzież poznała także docierając z Litochoro do źródełka Afrodyty położonego u podnóża masywu Olimp.
Młodzież odkryła też kulturowe oblicza Hellady, między innymi podczas wycieczek na Skiathos, do Meteorów oraz do Starego Panteleimonu. Na Skiathos uczniowie chłonęli grecki klimat, rozmawiając z mieszkańcami wyspy, podziwiając charakterystyczną dla Grecji wąską zabudowę ulic. Meteory z kolei, nie tylko pozwoliły cieszyć się pięknymi krajobrazami,
ale także bliżej poznać religię prawosławną. Każdy uczestnik projektu chciałby z pewnością wrócić do jednej z wizytówek Grecji – Starego Panteleimonu. Tutaj duch Hellady obecny jest na każdej z ulic tej górskiej wioski, w każdej z odwiedzanych tawern. Miejsce to w pełni oddaje smak i klimat kulturowy Grecji.
Na pewno można stwierdzić, że Grecy dzięki słonecznemu klimatowi, diecie śródziemnomorskiej, traktowaniu spraw codziennych zgodnie z dewizą „siga, siga” („powoli, powoli”) wiele robią dla zdrowego stylu życia. I tego, często bardziej zestresowani Polacy, powinni się od nich uczyć.
Tekst i zdjęcia: LO
Reklama