Rzeka Bzura / fot. Klub Gaja - Tomek Pikuła
Reklama

11 kandydatek, a wśród nich ! Od głosów internautów zależy, czy Bzura zostanie rzeką roku 2016. Stowarzyszenie „Nad Bzurą” zachęca do głosowania na stronie www.rzekaroku.pl. Wszystko w Waszych rękach!

1 września ruszyło głosowanie na Rzekę Roku 2016. organizowany jest przez w ramach programu Zaadoptuj rzekę, którego wieloletnim Partnerem Strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Głosować może każdy.

Wystarczy na stronie rzekaroku.pl odnaleźć swoją rzekę faworytkę i kliknąć przycisk „Głosuj” (ikona kropli wody w prawym dolnym rogu dużego zdjęcia). Następnie potwierdzić oddanie głosu przez kliknięcie linku, który przyjdzie na podany adres e-mail.

Rzeka, która uzyska największą liczbę potwierdzonych głosów zdobędzie tytuł Rzeka Roku 2016 oraz nagrodę – dwie statuetki Rzeki Roku, dla zgłaszającego rzekę oraz dla samorządu, na którego terenie rzeka-laureatka się znajduje. Ambasadorką konkursu jest .

Warto więc, aby wszyscy, dla których Bzura jest ważna, oddali na nią głos. W ten sposób możemy odwdzięczyć się rzece za możliwość wypoczynku nad jej brzegami, za spływy kajakowe, za ryby i cały jej ekosystem.

Wierzymy, że mobilizacja społeczności z miejscowości położonych nad Bzurą i nasz lokalny patriotyzm pozwolą naszej rzece skutecznie rywalizować z jej konkurentkami.

Głosujemy na stronie www.rzekaroku.pl.

Bzura to lewy dopływ Wisły. Ta jedna z najważniejszych polskich rzek jest wyjątkowa pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Cudnie meandrująca zachwyca swym pięknem o każdej porze roku. Była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, nad jej brzegami lokowano już w średniowieczu ważne miasta, jak Sochaczew czy Łowicz. W czasie II wojny światowej stoczono nad Bzurą jedną z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej. W latach 70. XX wieku rzeka ulegała stopniowej degradacji, początkiem nowego wieku dosyć szybko wróciła do stanu równowagi, odrodziło się bujne życie w wodzie i na jej brzegach. Idąc wzdłuż jej nurtu można obserwować jaskółki brzegówki i zimorodki, w rzece żyją wydry i bobry, wprawne oko dostrzeże szybującego nad łąkami orła bielika, w przybrzeżnych łęgach dumnie kroczy bocian czarny. Pojawiły się też raki, a to świadczy o czystości wód. Dzisiaj rzeka przyciąga ludzi, widać wędkarzy, rodziny zażywające kąpieli, turystów na kajakach płynących z nurtem rzeki czy rowerzystów podziwiających ją z brzegów. Bzura jest atrakcyjna dla fotografów, przyrodników i osób zgłębiających historię Polski. Ta rzeka łączy ludzi.

Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy OzorkówWięcej o rzece Bzurze można poczytać w Ozopedi
http://www.ozopedia.org/index.php?title=Bzura

Reklama