Mateusz Sobczak Akademickim Mistrzem Świata w brydżu sportowym
Reklama

, absolwent Zespołu Szkół w Solcy Wielkiej oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Ozorkowie został Akademickim Mistrzem Świata w brydżu sportowym.

W dniach 22-28 sierpnia 2016 r. Polska, a dokładniej Klub Uczelniany AZS Politechniki Łódzkiej był gospodarzem VIII Akademickich Mistrzostw Świata w brydżu sportowym. Polska skorzystała z przywileju gospodarza i zgłosiła do zawodów trzy drużyny. W skład reprezentacji zostali powołani:

  • Polska 1: Maciej Bielawski, Maksymilian Chodacki, Igor Łosiewicz, Kamil Nowak, Łukasz Witkowski, Jakub Wojcieszek,
  • Polska 2: Jakub Jagodziński, Arkadiusz Majcher, Piotr Marcinowski, Rafał Marks, Mateusz Sobczak, Adam Waszkiewicz,
  • Polska 3: Jakub Andruszkiewicz, Piotr Godlewski, Tomasz Jochymski (Łódź), Konrad Majewski, Edward Sucharda.

Przydział do drużyny uwzględniał dotychczasowe osiągnięcia krajowe i międzynarodowe zawodników.

Powołany w skład Polski 2 Mateusz Sobczak naukę gry w brydża rozpoczął w 2005 r. w Zespole Szkół w Solcy Wielkiej, w tej samej grupie szkoleniowej, co Mistrz Świata Juniorów sprzed dwóch tygodni . Mateusz Sobczak był wtedy uczniem klasy V szkoły podstawowej. Dalszą naukę kontynuował w I Liceum Ogólnokształcącym w Ozorkowie. Aktualnie jest studentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i zawodnikiem pierwszoligowej drużyny . W każdej kategorii wiekowej zdobywał medale w zawodach krajowych. Zakwalifikował się do kadry Polski U-20, ale dotychczas nie udało mu się zdobyć medalu w zawodach międzynarodowych.

Do Akademickich Mistrzostw Świata zgłosiło się 12 drużyn. Każda drużyna musiała z każdą rozegrać 12 rozdaniowy mecz. Następnie rozgrywano także 11 meczy rewanżowych. W meczu można było zdobyć maksymalnie 20 VP. Na półmetku prowadziła Polska 1 ? 152,63 VP przed Polską 2 ? 150,61  VP i Austrią ? 140,19 VP. Polska 3 zajmowała 11 miejsce ? 73,61 VP. Po dwunastym meczu Polska 2 objęła prowadzenie. W kolejnych meczach powiększała przewagę. Przed ostatnim meczem drużyny Polski 2 i Polski 1 miały tak dużą przewagę, że kolory ich medali były już znane.Trzecie miejsce zajęła ostro finiszująca drużyna Serbii, która na półmetku miała tylko 81,69 VP.

Link do pełnych wyników: http://www.pzbs.pl/wyniki/turnieje/2016/wuc/wuc2016rr2leaderb.html

Także młodsi brydżyści podczas wakacji nie próżnowali. Dziesięcioro młodzików i trzech juniorów w dniach 25.06. ? 06.07.2016 r. wzięło udział w obozie brydżowym w górach sudeckich w ośrodku ?Perła Gór? w Nowej Wsi, pow. Kłodzko. Mieliśmy trochę problemów z zakwaterowaniem, bo właściciel ośrodka nie zdążył zakończyć remontu drugiego budynku. Z konieczności wynajął miejsca noclegowe w budynku w odległości 2 km. Podczas trwania obozu młodzież codzienne miała zajęcia teoretyczne i rozgrywała turniej brydża. Był też czas na wypoczynek i zwiedzanie. Wszyscy zaliczyli dwie piesze wycieczki w góry na Trójmorski Wierch i Śnieżnik oraz dwie autokarowe wycieczki do Czech. W Pardubicach w ramach ?gry miejskiej? podzieleni na grupy z mapą w ręku mieli za zadanie odnaleźć określone zabytki, opisać je i zrobić zdjęcia. Najlepsze grupy odebrały nagrody w postaci pardubickich pierników. Podczas drugiej wycieczki część uczestników zażywała kapieli w aqaparku w Zamberku, a część zwiedzała Litomyśl. Przy kantorze wymiany walut, przy granicy, w Międzylesiu mieliśmy sympatyczne spotkanie z ozorkowianami, uczestnikami autokarowej wycieczki do Czech.

W turniejach obozowych nasi zawodnicy rywalizowali z bardzo silną opozycją, z wiekszością kadry Polski U-16 i U-20. W końcowej klasyfikacji turniejów obozowych nasi zawodnicy zajęli n/w miejsca: 8 ? Jakub Janasiak, 11 ? Dariusz Syncerek, 34- Mateusz Bartosik, 36 ? Radosław Lityński, 44 ? Sebastian Wojtczak, 45 ? Małgorzata Bielińska, 50 ? Zofia Duda, 52 ? Łukasz Bartosik, 56 ? Julia Bojanowska, 57 ? Karol Jabłoński, 64 ? Władysław Walicki, 65- Cyprian Sokolski, 66 ? Julia Świderska. Mateusz Bartosik wygrał pożegnalny nocny turniej o ?Puchar Prezesa?. Podczas ceremoni zakończenia wszyscy uczestnicy obozu otrzymali upominki w postaci literatury brydżowej.

W dniach 22-26.08.2016 r. młodzicy: Małgorzata Bielińska, Zofia Duda, Radosław Lityński, Mirosław Syncerek i junior Dariusz Syncerek wzięli udział w Festiwalu Młodzieży Grand Prix Warszawy. Turnieje były bardzo silnie obsadzone, grała młodzież do 25 lat. Większość uczestników to medaliści zawodów ogólnopolskich i międzynarodowych. Na 57 sklasyfikowanych uczestników w punktacji długofalowej Dariusz Syncerek zajął 23 miejsce, Małgorzata Bielińska ? 32, Zofia Duda ? 40, Mirosław Syncerek ? 42 i Radosław Lityński 43 miejsce. Młodzicy zdobyli nagrody w swojej kategorii wiekowej.

Trener brydża sportowego
Henryk Chojnacki

Reklama