Brydż sportowy - trening czyni mistrza
Brydż sportowy - trening czyni mistrza
Reklama

W 2007 roku po raz pierwszy rozegrano Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w brydżu w nowej formule. Do tego czasu nasza strefa obejmowała województwa łódzkie i świętokrzyskie. W powołanej w 2007 roku strefie NE znalazły się województwa: łódzkie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Jubileuszowe (dziesiąte) MMM w dn. 19.03.2016 r. zostały rozegrane w nr 1 w Ozorkowie. Dotychczas zawodnicy z miasta i gminy Ozorków w dziewięcioletniej historii zdobyli 11 medali: 4 złote, 3 srebrne i 4 brązowe.

Przy okazji jubileuszu warto sobie przypomnieć sylwetki medalistów:

 • 2007 r. ? Mateusz Sobczak, Rafał Szczepaniak ? brązowy medal,
 • 2008 r. ? Mateusz Sobczak, Marcin Feliniak (Łodź) ? złoty medal,
  Anita Modrzejewska, Sylwia Niewiadomska ? brązowy medal,
 • 2010 r. ? , Andrzej Chebicki (Warszawa) ? srebrny medal,
  Piotr Sawicki, Przemysław Sawicki ? brązowy medal,
 • 2011 r. ? Jarosław Walczak, Piotr Sawicki ? złoty medal,
 • 2012 r. ? Jarosław Walczak, Julian Augustyniak ? złoty medal,
  Dariusz Syncerek, Milan Chylinski ? srebrny medal,
 • 2013 r. ? Jarosław Walczak ? Milan Chyliński ? złoty medal,
 • 2014 r. ? Jarosław Walczak ? ? srebrny medal,
 • 2015 r. ? ? Mirosław Syncerek ? brązowy medal.

Nasi młodzicy nie zdobyli medalu tylko w 2009 r. Mateusz Sobczak i Artur Kozłowski (Łódź) zajęli wtedy czwarte miejsce. Zanosiło się, że w roku jubileuszu drugi raz nie zdobędziemy medalu. Z doświadczonych  zawodników w tej kategorii wiekowej (do 15 lat) pozostał tylko Mirosław Syncerek. Pozostali przeszli do kategorii juniora młodszego. Syncerek co prawda zdobył brązowy medal w 2015 r. ale grał ze znacznie silniejszym partnerem, niż obecny . W tym roku byli w stanie walczyć także co najwyżej o brązowy medal. Wydawało się, że złoty medal jest zarezerwowany dla mazowieckiej pary Kacpra Kopki i Rafała Maszendy, złotych medalistów Mistrzostw Europy i Świata z 2014 i 2015 r., a srebrny dla warszawsko-katowickiej pary Filipa Trojańskiego i Wiktora Pantaka, która w 2015 r. była blisko awansu do kadry Polski. Oprócz Syncerka, Lityńskiego i Wierzbowskiego pozostali nasi młodzicy, to nie mające doświadczenia dzieci w wieku 10-12 lat, które naukę gry w brydża rozpoczęły w tym lub w poprzednim roku  szkolnym. Wszyscy solidnie trenowali, szczególnie , i Zofia Duda, którzy bez ważnego powodu nie opuścili zajęć teoretycznych, czy treningu, ale nie można było od nich wymagać, aby pokonali o 3-5 lat starszych przeciwników.

W MMM do rozegrania było 15 rund po dwa rozdania. Po kilku rundach uformowała się 5-6 parowa czołówka. Wielką i miłą niespodzianką, były w niej nasze trzy pary: Mirosław Syncerek ? Radosław Lityński, Małgorzata Bielińska ? Sebastian Wojtczak, Zofia Duda ? Łukasz Bartosik. Różnice były niewielkie i prowadzenie zmieniało prawie po każdej rundzie i rozdaniu. Przed ostatnią rundą kolejny raz na prowadzeniu byli Syncerek i Lityński. W ostatniej rundzie musieli stoczyć bratobójczy pojedynek z o trzy lata młodszymi od nich Bielińską i Wojtczakiem, którzy w tym momencie zajmowali 5 miejsce. Po tym pojedynku można się było spodziewać każdego wyniku. Bielińska i Wojtczak byli na fali. W czwartej rundzie pokonali najgroźniejszych przeciwników Kopkę i Maszendę. Wywalczyli z nimi 85,71%  i 57,14%. W czterech ostatnich rozdaniach przed tym pojedynkiem zapisali na swoje konto:  dwa razy po 100%  i 2 razy po 78,57%,  a Syncerek z Lityńskim tylko: 92,86%, 71,43%, 50,00% i 35,71%. W rozdaniu nr 29 para Syncerek – Lityński popełniła błąd przelicytowując kartę. Bielińska i Wojtczak, po prawidłowej obronie, zapisują w ten sposób na swoje konto smakowite 85,71%, przeciwnicy tylko 14,29%. W trudnym rozdaniu nr 30 Bielińska i Wojtczak jako jedyna para na sali potrafi wylicytować prawidłowy kontrakt i dobrze go rozegrać,  bierze zatem kolejne 85,71%. Syncerek i Lityński nie mają w tym rozdaniu nic do powiedzenia w obronie, trafili na lepiej dysponowanych przeciwników. Muszą pogodzić się z wynikiem i pogratulować przeciwnikom. Pogratulować nie tylko zwycięstwa w bezpośrednim pojedynku, ale również zwycięstwa w całym turnieju z wynikiem 66,33% i zdobycia złotego medalu MMM ? dwunastego ogółem i piątego złotego w dziesięcioletniej historii.

Srebrny medal zdobyli Pantak i Trojański (64,56%), a brązowy mazowiecka para Karolina Kowalska i Zuzanna Pęsiek (64,18%). Kopka i Maszenda zajęli czwarte miejsce (63,16%).

Pozostałe nasze pary zajęły n/w miejsca: V ? Mirosław Syncerek, Radosław Lityński ? 60,27%, VI ? Zofia Duda, Łukasz Bartosik ? 59,29%, IX ? , Kacper Wierzbowski ? 51,87%, XII ? Maja Kaźmierczak, Weronika Kołodziejczyk ? 42,45%, XIII ? Wioletta Kaźmierczak, Joanna Cieślik (Warszawa) ? 40,85%, XIV ? Karol Jabłoński, Cyprian Sokolski ? 38,32%, XVI ? Aleksandra Pietruszewska, Michał Pietruszewski ? 34,56%.

Młodzież dziękuje Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Ozorkowie Pani Ewie Skrupskiej za udostępnienie sali do rozegrania zawodów, obsłudze kuchni za przygotowanie smacznego obiadu. Szczególne podziękowania młodzież składa Panu Jackowi Socha Burmistrzowi Miasta Ozorkowa za objęcie zawodów patronatem i sfinansowanie kosztu obiadów dla uczestników.

Trener:

Reklama