Mistrzostwa Polski Młodzików w brydżu sportowym
Reklama

W dniach 24-27.09.2015 r. w Hotelu „Senator” w Starachowicach zostały rozegrane Młodzików (do 15 lat) w brydżu sportowym. Do udziału w zawodach zgłosiło się 75 par  i 36 drużyn.

Głównymi pretendentami do dwóch kompletów medali byli zawodnicy kadry Polski: Drużynowi Mistrzowie Świata z 2014 r. i Drużynowi Mistrzowie Europy z 2015 r. Kacper Kopka i Michał Maszenda, Drużynowi Mistrzowie Europy z 2015 r. Maciej Kędzierski i Mateusz Słuszniak oraz Drużynowi Mistrzowie Europy z 2015 r. Michał Kuczkowski  i Oskar Trybus.  W składzie naszej reprezentacji zagrały dwie doświadczone pary: i Krzysztof Maciak, Mirosław Syncerek i Mateusz Bartosik i nie mające jeszcze doświadczenia w takich zawodach dwie pary: Małgorzata Bielińska i oraz Zofia Duda i Łukasz Bartosik.

W programie zawodów był turniej par na zapis maksymalny: pięć sesji po 10 rozdań oraz turniej teamów: 7 rund eliminacji po 6 rozdań, półfinał (8 rozdań) i finał (12 rozdań), a dla pozostałych drużyn 3 rundy po 6 rozdań na dochodzenie.

Zadaniem naszych zawodników było zdobycie medalu przez doświadczonych zawodników (ale, żeby zdobyć jakikolwiek trzeba pokonać reprezentantów kraju) oraz zdobycie doświadczenia i zajęcie jak najwyższych miejsc przez początkujących.

Janasiak i Maciak zaczęli turniej par od wysoko przegranego rozdania z Syncerkiem i Bartosikiem, ale szybko dołączyli do czołówki. Przez cztery sesje zajmowali miejsca 2-6. Po drodze ograli prawie do zera późniejszych drużynowych Mistrzów Polski Hulanickiego i Kiełbasę,  nieznacznie przegrali z Kopką i Maszendą oraz wygrali ze Słuszniakiem  i Kędzierskim.

Po rozegraniu 49 rozdań byli na pierwszym miejscu z niewielką przewagą. W ostatnim  rozdaniu zagrali źle i zdobyli tylko 8,60% (łącznie 67,22%), a Maszenda i Kopka 68,06% i to oni zdobyli złote medale (łącznie 67,76%). Drugie miejsce i srebrne medale trzeba jednak traktować jako sukces w tak silnie obsadzonym  turnieju. Syncerek i Bartosik zagrali trochę poniżej oczekiwań  i zajęli 24 miejsce ? 53,44% i zachodziła obawa o ich grę w teamach. Na miarę swoich możliwości zagrali Bielińska i Lityński ? 32 miejsce, 51,65%  oraz Duda i Bartosik ? 55 miejsce, 44,53%.

W turnieju teamów nasza pierwsza doświadczona drużyna w składzie: Jakub Janasiak, Krzysztof Maciak, Mirosław  Syncerek i Mateusz Bartosik,  pierwsze trzy mecze eliminacyjne wygrała po 20 : 0 VP, czwarty 13,53 : 6,47 VP. Przeciwnikami były słabsze drużyny. W piątym meczu  przeciwnikiem była drużyna Mistrzów Świata i Europy: Kopka, Maszenda, Kędzierski, Słuszniak.  Był to mecz prawdy.  Nasza drużyna zagrała go odważnie i dobrze. W rozdaniu  nr 26 Mateusz Bartosik wylicytował  i wygrał wielkiego szlema w bez atu. Przeciwnicy zadowolili się szlemikiem w karo. Mecz wygrywamy różnicą 36 : 0 IMP, tj. 19,91 : 0,09 VP. Szósty mecz eliminacyjny drużyna wygrywa 13,15 : 6,85 VP  i ma tak dużą przewagę, że w zasadzie może nie grać siódmego meczu, bo ma zapewniony awans do półfinału.  Przegrywa ten mecz 8,1 : 11,9 VP z drużyną Dąbrówki DE Poznań, grając na pełnym  luzie, ale i tak ma awans z pierwszego miejsca, co daje prawo wyboru przeciwnika.

Na przeciwnika w półfinale drużyna wybiera Dąbrówkę DE Poznań  (Bielejewski, Candukis, Morawski, Pilawski) z którą przegrała jedyny mecz w eliminacjach. Znają się doskonale i kolegują z przeciwnikami. Razem trenowali na obozie w wakacje. Wygrywamy ten mecz 28,4 : 2 IMP. Drugie miejsce  i srebrne medale stały się faktem. Kadra Polski przegrywa mecz w półfinale i naszymi przeciwnikami w finale jest warszawsko-katowicka drużyna ?Maślak? (Hulanicki, Kiełbasa, Pantak, Trojański). Zawodnicy naszej drużyny tak się rozprężyli po zdobyciu srebrnych medali, że przegrywają ten mecz 5 : IMP. Kadra Polski także przegrywa mecz o 3 miejsce 7: 20 i brązowe medale zdobywa drużyna Dąbrówki DE Poznań.

Druga nasza drużyna (Małgorzata Bielińska, Radosław Lityński, Zofia Duda, Łukasz Bartosik) po eliminacjach  zajmuje 22 miejsce, ale po przegraniu ostatnich dwóch meczy kończy zawody na 24 miejscu.

Trener:

Reklama