dziennik.gif

Gospodarze miast woj. łódzkiego ujawnili majątki. W większości są dużo bogatsi niż przed rokiem – Wielu uważa, że powinien być bogaty, bo nie będzie kradł – śmieje się Jan Mielczarek, burmistrz podłódzkiego Rzgowa.
Ma powody do zadowolenia: swój majątek szacuje na ponad 6,8 mln zł. Z ujawnionych właśnie oświadczeń majątkowych wynika, że jest najbogatszym burmistrzem w Łódzkiem.

– On się bogaci nawet jak śpi. Tak jak wszyscy, którzy w Rzgowie mają ziemię – przyznają mieszkańcy gminy. W 2007 roku dziennie Jan Mielczarkowi przybywało statystycznie 13.537 zł – wynika z jego oświadczenia.

– Gospodarstwo (ponad 12 ha – red.) w gminie Rzgów nabyłem w 1985 r. Od tego czasu grunty bardzo tu zdrożały. Na początku lat 90. orało się pole pod pszenicę. Teraz moją ziemię uprawia kolega. Wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski z majątkiem 809,9 tys. zł zajął trzecie miejsce, po prezydencie Skierniewic Leszku Trębskim (1,2 mln zł). Tomaszewski zapowiada jednak, że wkrótce zbiednieje. – Wezmę kredyt, by kupić synowi mieszkanie. Działkę rekreacyjną mam od 30 lat, a budowlaną od 15. domu też trwa 15 lat i nie została ukończona z powodów finansowych – mówi Tomaszewski.

Jego przełożony prezydent Jerzy Kropiwnicki swój majątek wycenił na prawie 600 tys. zł, z czego 470 tys. stanowi wartość 118-metrowego mieszkania, reszta to oszczędności.

Bogatszy od prezydenta Łodzi jest Głowna Wojciech Brzeski (717, 5 tys. zł). Za to jednym z najbiedniejszych w regionie jest Ozorkowa Piotr Giżyński (21 tys. zł).

O statusie materialnym świadczy także samochód. Najdroższym jeździ Łęczycy Andrzej Olszewski (saab 9,3 z 2005 r.). Wycenił to auto na 60 tys. zł. Do nielicznych włodarzy, którzy nie mają samochodu, należy prezydent Kropiwnicki.