Reklama

news_338.gifRadość zapanowała w podozorkowskiej wsi Cedrowice. Nieczynny od wielu lat zakład hodowli trzody chlewnej został kupiony przez firmę Ceramika Tubądzin. Zrujnowane hale zmienią się w centrum logistyczne, które da pracę ponad stu osobom.

Co ciekawe, Tubądzin kupił ten obiekt razem z mieszkającymi tu ludźmi. Przez ostatnie lata upadła tuczarnia była własnością prywatną. Prywatne były także zabudowania, w których mieszkają byli pracownicy. Właściciel wielokrotnie próbował pozbyć się lokatorów. Straszył ich i nękał na różne sposoby. Ci szukali sprawiedliwości w sądach.

To były niekończące się konflikty, które kosztowały nas mnóstwo nerwów – wspomina sołtys Cedrowic Władysław Gazdecki. – Nie mogliśmy remontować swoich domów, bo nikt nie znał dnia ani godziny, kiedy trzeba się będzie wyprowadzać. Teraz mamy wreszcie szanse na unormowanie swoich spraw mieszkaniowych, bo zarząd Tubądzina zadeklarował, że budynki mieszkalne przekaże gminie.

Takie rozwiązanie jest brane pod uwagę – potwierdza wójt gminy Ozorków Władysław Sobolewski. – Nie wykluczam, że przejmiemy zabudowania i włączymy je w skład gminnych zasobów mieszkaniowych, ale do tego potrzebna jest decyzja rady, która jeszcze się nie ukonstytuowała.

Inną opcją jest przekazanie lub sprzedaż budynków mieszkalnych bezpośrednio ich lokatorom. Tak czy inaczej mieszkańcy Cedrowic uzyskają wreszcie tytuły prawne do zajmowanych mieszkań. Zadowoleni z transakcji są również sami lokatorzy dawnych zakładowych mieszkań.

Już rozmawialiśmy z nowymi właścicielami, mają nam wybudować drogę dojazdową i zostawić większość gruntu zajmowanego przez przydomowe ogródki – mówi Zofia Hoła. – Resztę zajmą hale magazynowe. Będzie praca dla młodych, będzie jakiś ruch, a przede wszystkim pewność, że nikt nas stąd nie wyrzuci.

Na miejscu dawnej tuczarni w ciągu roku powstanie centrum logistyczne i skład handlowy płytek. Będą stąd ekspediowane do całej Europy.

Źródło: Express Illustrowany, (JAZ)
Data publikacji: 25.11.2006r.

Reklama