Reklama

W związku z trwającą od marca nieuregulowaną sprawa ilości karetek ratunkowych stacjonujących w Zgierzu Starosta Zgierski Grzegorz R. Leśniewicz podjął kolejne działania zmierzające do zachowania w Zgierzu czterech zespołów ratownictwa medycznego. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, wbrew wcześniejszym ustaleniom podjętymi m.in. z Zarządem Powiatu Zgierskiego planuje od pierwszego czerwca zmniejszyć liczbę karetek stacjonujących w Zgierzu.

Od 1 czerwca 2006 roku Powiat Zgierski ma być w całości obsługiwany przez Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Zgodnie z ustaleniami Miasto i Gmina Ozorków, do tej pory obsługiwane przez inną jednostkę, po 1 czerwca miały zostać doposażone w dodatkową karetkę.

Podczas rozmów z Powiatem Zgierskim dyrekcja WSRM w Łodzi zapewniała, że doposażenie Ozorkowa, nie będzie się wiązało z ograniczeniem liczby karetek w innych miastach i gminach powiatu. Po otrzymaniu takich zapewnień władze Powiatu Zgierskiego zaakceptowały plany działań, mających ujednolicić opiekę medyczną w Powiecie Zgierskim.

Jednakże okazało się, iż WSRM w Łodzi planuje doposażyć miasto Ozorków w dodatkowy sprzęt, jednocześnie zmniejszając liczbę karetek stacjonujących w Zgierzu. Protesty i argumenty Starosty Zgierskiego w tej sprawie nie spotkały się ze zrozumieniem ze strony dyrekcji WSRM w Łodzi.

Planowane zmiany w zakresie ratownictwa medycznego w Ozorkowie i doposażenie miasta w dodatkową karetkę uznaję za konieczne i celowe, niemniej aprobatę dla zmian systemu ratownictwa medycznego w Powiecie Zgierskim wyrażę pod warunkiem zachowania dotychczasowej liczby karetek w Zgierzu, Strykowie, Aleksandrowie i Głownie na niezmienionym poziomie. Ze względu na bezpieczeństwo i ochronę zdrowia i życia mieszkańców Ozorkowa oraz Zgierza, Ozorków musi zostać doposażony w dodatkową karetkę, natomiast w Zgierzu muszą nadal pozostać 3 karetki „wyjazdowe” i 1 ratownicza. Tylko wtedy władze Powiatu Zgierskiego wyrażą zgodę na zmianę dotychczasowego systemu opieki w zakresie ratownictwa medycznego – twierdzi Starosta Zgierski Grzegorz R. Leśniewicz.

Dziś, kiedy znów potwierdzają się plany WSRM, co do zmniejszenia ilości karetek w Zgierzu, Starosta Zgierski po raz kolejny wystąpił w tej sprawie do Wojewody Łódzkiego, z prośbą o interwencję. Zwłaszcza że w corocznych Planach Zabezpieczenia Medycznych Działań Ratowniczych dla Powiatu Zgierskiego, zatwierdzanych przez Wojewodę Łódzkiego, nie przewidziano zmian planowanych przez dyrekcję WSRM w Łodzi. Podobne pisma w tej sprawie wystosowano również do Dyrektora Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz Marszałka i Zarządu Województwa Łódzkiego.

Źródło: powiat.zgierz.pl

Reklama