Reklama

Mieszkańcy powiatu zgierskiego, którzy chcą odejść z rolnictwa mogą za darmo zdobyć zawód ochroniarza.

Kursy przygotowujące do zdobycia licencji pracownika ochrony fizycznej I i II stopnia są współfinansowane przez Unię Europejską. Rozpoczną się w poszczególnych gminach od początku przyszłego roku. Obecnie trwa nabór chętnych. Szkolenia przeznaczone są dla rolników i osób zatrudnionych w rolnictwie, z wyłączeniem emerytów i osób bezrobotnych – mówi Zbigniew Wojcieszek, dyrektor ośrodka szkolenia „Bastion” realizującego unijny projekt „Nowy zawód – szansą na lepsze jutro”. – Mogą w nich uczestniczyć kobiety i mężczyźni w wieku powyżej 21 lat posiadający minimum podstawowe wykształcenie (licencja I stopnia) lub minimum średnie (licencja II stopnia). Kursanci nie mogą być karani i muszą posiadać dobrą opinię w miejscu zamieszkania.

Szkolenia na pracowników ochrony odbywać się będą w siedzibach urzędów gmin oraz w miejscowych szkołach. Rolnicy kształcić się będą w 30-osobowych grupach. Czas trwania kursu wyniesie od 2,5 do 3 miesięcy. W tym czasie uczestnicy zdobywać będą wiedzę z zakresu prawa, przyszłych obowiązków zawodowych, nauczą się technik interwencyjnych i samoobrony. Przejdą też szkolenie strzeleckie.

Kurs kończy egzamin w Komendzie Wojewódzkiej Policji, która przydziela licencje dla pracowników ochrony – mówi Z. Wojcieszek. – Posiadanie takiej licencji uprawnia do wszelkich prac w ochronie osób, obiektów i konwojów, a także do posiadania broni palnej.

Program „Nowy zawód – szansą na lepsze jutro” będzie realizowany do czerwca 2008 roku. W tym czasie przeprowadzonych zostanie 312 kursów, podczas których przeszkolonych zostanie 360 rolników z terenu powiatu zgierskiego.

Bliższe informacje można uzyskać pod numerem 0-42 716-03-16.

Źródło : Dziennik Łódzki, (dj)
Data publikacji: 14.12.2005

Reklama