Reklama

Co roku w najatrakcyjniejszych miejscowościach regionu łódzkiego powstaje kilkadziesiąt nowych domów. Najpopularniejsze są Grotniki, Sokolniki i Dobroń. Ci, którzy przenoszą się na wieś, uciekają od zgiełku miasta.
Z roku na rok rośnie liczba wydawanych pozwoleń na budowę. W powiecie zgierskim najpopularniejsze są gminy Zgierz i Ozorków. W ubiegłym roku powstało tam łącznie 130 nowych domów, w tym już 60. Najczęściej nowych mieszkańców zyskują Sokolniki, Helenów, Katarzynów, Grotniki, Jedlicze i Rosanów. Przyciągają: cisza, bliskość lasów, piękne krajobrazy i spokój.

Z nowych mieszkańców cieszą się władze gmin. – To dla nas promocja, no i zysk – mówi Władysław Sobolewski, wójt gminy Ozorków. – Mamy wpływy z podatków, miejscowości się rozwijają, powstają nowe miejsca pracy.

Życie poza miastem nie jest jednak tanie. Wraz ze wzrostem zainteresowania, rosną ceny ziemi. Za atrakcyjne działki rolnicy żądają od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Na rynku wtórnym ceny są jeszcze wyższe. Za metr ziemi w Grotnikach czy Sokolnikach trzeba zapłacić 50 zł. Taniej jest w Rosanowie 25 – 30 zł .

Budowlany boom przeżywają także miejscowości położone wokół Pabianic. W ostatnim roku w pabianickim starostwie powiatowym wydano blisko 100 decyzji na budowę domów jednorodzinnych i rezydencji.

Andrzej Piasecki postanowił przeprowadzić się w okolice Chechła z Łodzi. Kupił 0,5-hektarową działkę. – Ziemia nie była droga, bo kupiłem ją od znajomego gospodarza. Zamierzam postawić tu jednokondygnacyjny, czteropokojowy dom – mówi . – Postęp prac zależy od domowego budżetu. Skorzystam również z bankowego kredytu.

Budowlane działki kupowane i zasiedlane są również w Dłutowie, Hermanowie, Porszewicach czy Janowie. Wciąż trwa moda na Dobroń.

Wiejskie rezydencje „napędzają” rynek materiałów budowlanych. Przy trasie Pabianice – Łask działa kilkanaście składów budowlanych. Oferują m.in.: siatki ogrodzeniowe, farby, cement i drewno.

Źródło : Dziennik Łódzki, (mbog, mak)
Data publikacji: 11.06.2005

Reklama