Reklama

Wbrew temu co mówią pesymiści, nie zaniechano planów powiększenia tutejszego zalewu. Miasto kupiło niedawno działkę, która w przyszłości może być do tego wykorzystana. O pomoc w powiększeniu zbiornika zabiegają także ozorkowscy wędkarze.
Zdjęcia zalewu w OzoGalerii Płacimy sporo pieniędzy na porozumienia okręgowe. Czy nie taniej byłoby zorganizować na naszym terenie atrakcyjne łowiska? – pyta Kazimierz Draczyński, szef ozorkowskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego. – Wystąpiłem w sprawie pomocy w powiększeniu naszego zalewu do zarządu okręgu łódzkiego PZW. Jak na razie bez rezultatu. Szkoda, bo niewielkim kosztem można znacznie powiększyć zalew. Są tam nisko położone łąki. Wystarczy ukształtować brzegi.

Obecny zbiornik ma ponad 11 ha. Można go powiększyć aż o 15 ha po północnej stronie od spiętrzenia. Przymiarki do przygotowania nowych terenów pod zalanie zaczęły już poprzednie władze miasta. Nowe nie rezygnują z tych planów. Niedawno kupiono hektarową działkę przy ul. Południowej od Agencji Rolnej Skarbu Państwa. Jej niewielki fragment ma być wykorzystany na poszerzenie samej ulicy.

Pozostała część w przyszłości powinna zostać zalana podczas powiększania zalewu – mówi Piotr Giziński, burmistrz Ozorkowa.

Wcześniej stara część zalewu zostanie prawdopodobnie pogłębiona. Niewykluczone, że nastąpi to już w przyszłym roku. – Wystąpiłem już do władz miasta z prośbą o umieszczenie tego wydatku w planach – informuje Bogdan Osiński, kierownik Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji w Ozorkowie. – Chcielibyśmy to zrobić pod koniec sierpnia, gdy będzie już po sezonie kąpielowym.

Na czas tych prac ryby mają zostać odłowione i przetransportowane do gospodarstwa rybackiego w gminie Parzęczew. – Pogłębianie i odmulanie dna jest konieczne, choć w takich sytuacjach ginie około 10 procent ryb – mówi Kazimierz Draczyński. – Ten zbiornik ostatni raz był odmulany siedem lat temu, a dno jest tu torfowe i cały czas się podnosi.

Źródło : Dziennik Łódzki, (mał)
Data publikacji: 15.11.2004

Reklama