Reklama

Porozumienie podpisane! „Jedenastka” zrobi z Pabianic, Łodzi i Zgierza trójmiasto, „46” wydłuży swój kurs aż do Chocianowic.
Tramwaj linii 11 pojedzie ze Zgierza aż do Pabianic. A „46” z Ozorkowa przez centrum miasta do Chocianowic (południowa dzielnica Łodzi). Porozumienie podpisali we wtorek prezydenci Łodzi i Zgierza, wójt gminy gminy Zgierz i burmistrz Ozorkowa. Ozorków. – Tutaj zaczynać się będzie najdłuższa trasa tramwajowa w Europie, a może nawet na świecie – mówi Andrzej Grzelak z Międzygminnej Komunikacji Tramwajowej, która obsługuje linię 46. Jak napisaliśmy w poniedziałek, tramwaj dojedzie aż do Chocianowic. Choć linia ma już ponad 80 lat (pierwszy tramwaj pojechał do Ozorkowa w 1922 r.) dopiero teraz władze miast porozumiały się, żeby przejeżdżał przez rzeczywiste centrum Łodzi, a nie jak dotąd – tylko do historycznego przy ul. Północnej. – Nareszcie koniec z przesiadkami – cieszy się Wojciech Skomiał, student Politechniki Łódzkiej ze Zgierza. – Szkoda, że nikt nie wpadł na to cztery lata temu, kiedy zaczynałem szkołę.

Słowik. – To też ewenement w skali kraju – dodaje Zdzisław Rembisz, wójt gminy Zgierz. – Jedyne miejsce, gdzie tory tramwajowe krzyżować się będą z autostradą.

Zgierz. Na pl. Kilińskiego rozpoczynać będzie trasę tramwaj linii 11. Oznacza to koniec kursowania linii 45 i ekspansja łódzkiego MPK na północ. – To krok w stronę szybkiego połączenia regionalnego – mówi Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi. „Jedenastka”, która ze Zgierza będzie wyjeżdżać co 15 minut, dojedzie aż do Pabianic. Pierwszy krok w dobrym kierunku nie został jednak dopracowany. „Jedenastka” będzie chyba jedynym tramwajem, na który będą obowiązywać trzy rodzaje biletów: w Zgierzu Miejskich Usług Komunikacyjnych, w Łodzi czasowe i w Pabianicach komercyjne MPK.

Helenówek. Niestety granica Łodzi w pierwszych tygodniach kursowania „jedenastki” może oznaczać dla pasażerów przerwę w podróży. Powód? Motorniczowie nie będą sprzedawać biletów, jak dotąd w „45”. W tramwajach nie będzie też konduktorów. – Chcemy wprowadzić sprzedaż zgierskich biletów w punktach MPK na terenie Łodzi, oferując to samo z naszej strony – mówi Krzysztof Kwiatkowski, wiceprezydent Zgierza. – W ciągu najbliższych dni uregulujemy sprawę.

Północna. Likwidacja linii 45 i wydłużenie trasy tramwaju „46” oznacza koniec funkcjonowania historycznej krańcówki w tym miejscu, a z ul. Północnej wkrótce znikną tory.

Zachodnia/Gdańska/Politechniki. To trasa tramwaju linii 46. – Nareszcie doczekaliśmy się połączenia z centrum Łodzi – mówi Roman Kwiatkowski z Ozorkowa, który razem z żoną czekał wczoraj na „szóstkę” przy ul. Zachodniej. Dojazd na uczelnię zyskali studenci politechniki nie tylko z miasta, ale również mieszkańcy północnych rejonów Łodzi: Radogoszcza i Julianowa.

Chocianowice. „46” w tym miejscu zawróci, a „11” pojedzie dalej. „Jedenastka” będzie kursować do Pabianic co 15 minut.

Pabianice. Kurs regionalnego tramwaju ma swój kres przy ul. Wiejskiej. Mieszkańcy Pabianic, to jedyni pasażerowie, którzy stracili na zmianach w komunikacji międzygminnej. Komercyjne połączenie, na które władze miasta przystały w rozmowach z łódzkim MPK, oznaczają brak ulgowych migawek, które zgierzanie zachowali.

Reklama