Reklama

Jeden z mieszkańców Ozorkowa protestuje przeciwko budowie drogi odciążającej ulice Starzyńskiego i Nowe Miasto
Od kilku lat mówi się o konieczności budowy w Ozorkowie nowej drogi łączącej trasę z Łodzi do Gdańska ze strefą ekonomiczną. Ma ona omijać zatłoczone ulice w centrum, przez które z trudem przeciskają się ciężarówki. Objazd ma prowadzić przez spokojną dotychczas dzielnicę, ulicami Południową, Kochanowskiego i Lipową. Trudno się dziwić, że jej mieszkańcom pomysł ten nie przypadł do gustu.

Już gdy powstała strefa, zaczęły tędy jeździć ciężarówki – mówi Zenon Chażupnik, mieszkaniec ul. Kochanowskiego. – Wtedy było jeszcze spokojnie. Wystarczyło, że utwardzili tłuczniem ulicę Lipową, a od razu znacznie zwiększył się ruch. Jeśli powstanie oficjalny dojazd, trudno tu będzie wytrzymać.

Planowana inwestycja to dla mieszkańców nie tylko wzrost hałasu. Ze wstępnych przymiarek wynikało, że działka pana Chałupnika zostanie okrojona o około 100 m kw. Właściciel nie chce się zgodzić na budowę trasy. Złożył skargę na zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego, ale została ona odrzucona na ostatniej sesji przez radnych.

Jeśli zaczną budować, to będę się odwoływał do sądu – odgrałał się mieszkaniec.

Niespodziewanie sprzymierzeńcami mieszkańców spokojnych dotychczas ulic stali się powiatowi radni (część trasy ma powstać na drogach powiatowych). Na ostatniej sesji uznali, że zapewnienie dróg dojazdowych do stref to obowiązek lokalnych samorządów i władz strefy. Tymczasem wcześniej mówiono o wpisaniu dojazdu do ozorkowskiej strefy do pilotowanego przez powiat programu rozwoju regionalnego. Można dzięki niemu uzyskać aż 75-procentową dotację z Unii Europejskiej.

Moja pierwotna propozycja zakładała, że jeśli projekt uzyska akceptację, to nowa droga będzie gotowa w 2006 roku – mówi Włodzimierz Maciejewski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg i Mostów w Zgierzu.

Bez wsparcia powiatu, plany te są mało realne. Koszt 3-kilometrowej trasy wraz z mostem na Bzurze szacuje się na 10 mln zł. Prawdopodobnie ciężarówki jeszcze długo będą jeździły zatłoczonymi ulicami Starzyńskiego i Nowe Miasto.

(maż)

Reklama