Reklama

Uzależnienie od internetu, hejt w social mediach i przemoc rówieśnicza – to główne zagrożenia, na które obecnie narażone są dzieci i młodzież. Jak się przed nimi bronić i jak na nie reagować wyjaśniała sędzia Anna Maria Wesołowska na spotkaniu z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 2.

Sędzia mówiła też o przestępczości wśród nieletnich i o odpowiedzialności karnej młodocianych. Anna Maria Wesołowska podała szereg przykładów ze swojej wieloletniej praktyki sędziowskiej, podczas której orzekała w sprawach zarówno dorosłych jak i nieletnich przestępców.

– Kiedyś młodzi ludzie uzależniali się głównie od narkotyków i alkoholu, teraz doszedł do tego internet, który jest z naszymi dziećmi już od najmłodszych lat – mówiła sędzia Wesołowska –Gdy pytam młodych ludzi, dlaczego tyle czasu spędzają w świecie wirtualnym, odpowiadają: żeby zapomnieć, odstresować się. O czym chcą zapomnieć? Okazuje się, że o przemocy ze strony rówieśników, braku zainteresowania ze strony rodziców, o kłótniach między rodzicami, ich agresji w stosunku do siebie nawzajem i do dzieci.

Przemoc w social mediach to plaga naszych czasów; w tamtym ponad 2 tys. 300 dzieci i nastolatków podjęło próby samobójcze z powodu internetowego hejtu ze strony rówieśników.  – Ofiary czują się bezradne, zastraszone a sprawcy bezkarni – dodaje sędzia Wesołowska – Jednak pamiętajmy o tym, że za nękanie, ubliżanie i prześladowanie, także za pośrednictwem internetu, grozi do 8 lat więzienia. Należy zadbać, by sprawcy wiedzieli, że za swoje agresywne zachowania w social mediach poniosą karę.

Uczniowie z uwagą wysłuchali pani sędzi, zadawali pytania i nagrodzili gromkimi brawami jej wystąpienie.

O przeciwdziałaniu przestępczości wśród młodzieży i ochronie nieletnich przed przemocą i uzależnieniami sędzia rozmawiała także z przedstawicielami instytucji z terenu Ozorkowa. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Kłopocki, Wiceprzewodnicząca RM Magdalena Zagozda oraz, w imieniu Burmistrza Jacka Sochy, Sekretarz Miasta Magdalena Błaszczyk.

Anna Maria Wesołowska jest łodzianką, w 1978 ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego; otrzymała nominację sędziowską w 1982.

Jest współautorką ustawy o świadku koronnym, ekspertką od przestępczości zorganizowanej Orzekała w procesach łódzkiej „ośmiornicy” i gangu Popeliny.

Napisała cykl felietonów skierowanych do młodzieży na temat prawa, zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej. Prowadziła jeden z pierwszych w Polsce program przyjaznego pokoju przesłuchań dla dzieci – świadków i ofiar przestępstw. Występowała w popularnym programie telewizyjnym pt. Sędzia Anna Maria Wesołowska.

Reklama