Reklama
W zeszłym tygodniu – wraz z przedstawicielami Gmina Parzęczew i Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Parzęczewie – zorganizowaliśmy spotkanie dotyczącewaluty lokalnej
To właśnie w tej szkole będzie testowane innowacyjne podejście kształtujące proekologiczne postawy wśród uczniów.
Koncepcję i scenariusz opracowała Gosia Romanowska – liderka zespołu @GREENCOIN – która prowadzi teraz spotkania i wdraża pilotaż w Parzęczewie. Na czym to, w skrócie, polega?
Za swoje proekologiczne postawy (zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej) klasy będą nagradzane specjalnie zaprojektowanymi monetami („walutą lokalną”), które uczniowie będą mogli wymieniać na nagrody – tak, jakby płacili za nie lokalną walutą.
Znacie podobne przykłady zastosowania takiego rozwiązania? Jak się, według was, sprawdzają? Duże wrażenie zrobiła na nas również nowa infrastruktura na terenie szkoły i gminy, która z pewnością wesprze proces wdrażania waluty lokalnej. Mieliśmy między innymi okazję obejrzeć nową biogazownię, która także jest testowana w ramach projektu #Frontship. Biogazownia wraz z miejscem na poferment jest małą instalacją testową – wytworzone ciepło ma służyć ogrzewaniu przyszkolnej szklarni.Wkład do biogazowni będą natomiast stanowić resztki ze stołówek szkolnej i wojskowej.
Będzie to świetna edukacja o obiegu zamkniętym w gospodarce. Dziękujemy bardzo za owocne spotkanie i otwartość na innowacje!
Gmina Parzęczew
Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Parzęczewie
Regionalne Centrum Rozwoju Parzęczew
Gosia Romanowska ___
Projekt #Frontship finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020 na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101037031








Reklama