Strona główna Aktualności Miasto Ozorków Apelują o rezygnację z lampionów i wspieranie działań proekologicznych

Apelują o rezygnację z lampionów i wspieranie działań proekologicznych

0
Apelują o rezygnację z lampionów i wspieranie działań proekologicznych

Dwie ozorkowianki, i są zaniepokojone planami organizacji przez Urząd Miasta w Ozorkowie „Pożegania Lata”. Impreza ma się odbyć w niedzielę, 28 sierpnia nad Zalewem Miejskim.

Mieszkanki zwracają szczególną uwagę na jeden z punktów imprezy, jakim jest możliwość puszczenia na taflę zalewu papierowych lampionów.

Poniżej całą treść listu otwartego, który został w dniu dzisiejszym złożony na ręce Burmistrza Miasta Ozorków Jacka Sochy.


Ozorków, 23.08.2022r

Miasta Ozorków
Pan

Szanowny Panie Burmistrzu,

w ostatnią niedzielę sierpnia, 28.08.2022 r. nad zalewem miejskim planowana jest impreza na pożegnanie wakacji. Jednym z punktów tego wydarzenia jest możliwość puszczenia na taflę zalewu papierowych lampionów, jakie mieszkańcy mogą kupić na miejscu spotkania. Na tę właśnie sprawę chciałyśmy zwrócić Pana szczególną uwagę.

Jako mieszkanki Ozorkowa, doceniamy wszelkie inicjatywy organizowane w mieście dla naszej lokalnej społeczności. Niektóre z nich same organizowałyśmy, a także włączałyśmy się aktywnie w różnego rodzaju wydarzenia i inicjatywy. Chcemy, by jasno wybrzmiało, że zdecydowanie chwalimy program „Pożegnania wakacji” zaproponowany przez Miasto i atrakcje skierowane do dzieci i dorosłych (tańce, gry i konkursy z nagrodami z Lady Fama Show, brokatowe tatuaże, pokazy baniek mydlanych). Apelujemy jednak, by bardziej zastanawiać się TERAZ i w PRZYSZŁOŚCI nad sensem i celowością takich elementów, jakim jest puszczanie lampionów.

Wszyscy chyba rozumiemy, że zagrożenia ekologiczne i idące za nimi zmiany klimatyczne dotyczą już każdego z nas. Codziennie słyszymy o anomaliach pogodowych, trudnościach w dostępie do czystej wody, wzroście temperatur, suszach, powodziach, ogromnych pożarach, spadku poziomu wód w rzekach, zanieczyszczeniu powietrza, zanieczyszczeniu wód gruntowych i wiele innych niebezpiecznych sytuacjach. Niestety skala tego będzie coraz bardziej widoczna i doskwierająca w codziennym życiu ludzi i zwierząt. Dlatego nie rozumiemy, dlaczego Miasto zgadza się, a wręcz promuje „atrakcję”, której skutkiem może być pozostawienie śmieci w naszym zbiorniku wodnym. Oczywiście deklaracja, że wszystkie zostają z wody wyłowione przez pracowników CSiR Wodnik w Ozorkowie została nam przedstawiona, cieszymy się z takiego podejścia, jednak:

  • doświadczenia po poprzedniej takiej imprezie są niestety takie, że lampiony pływały przy brzegach przez wiele dni, zaplątywały się w trawy i nikt ich nie wyciągał,
  • nie ma fizycznej możliwości wyłowienia tego, co opadnie na dno zalewu. Przypominamy, że w marcu był sprzątany i dzięki zaangażowaniu lokalnych wędkarzy zebrano potężną ilość śmieci — w tym odpadów niebezpiecznych,
  • lampiony to nie tylko kawałek bibuły, jak próbowano nam sugerować, ale także barwniki niewiadomego pochodzenia użyte do jej pokolorowania,
  • kostka parafinowa to powszechny składnik używany przy produkcji lampionów. Mało kto wie, że jest pochodną uzyskiwaną przy destylacji ropy naftowej. To właśnie czyni ją toksyczną i szkodliwą,
  • jeżeli lampiony zostaną wyłowione, to i tak będą to niepotrzebne odpady, które zostaną wyrzucone na Czyli świadomie zwiększamy ilość śmieci, które trzeba będzie gdzieś składować, a których i tak produkujemy zdecydowanie za dużo.

Powoływanie się na to, że skala puszczonych lampionów może nie być duża, nie zmienia faktu, że dajemy przyzwolenie dzieciom i dorosłym na to, że do zalewu można wrzucać rzeczy, które się w nim znaleźć nie powinny. Promujemy zachowania, które nie sprzyjają środowisku, a wręcz są szkodliwe. I przeciwko temu najbardziej protestujemy.

Zwracamy uwagę na uwrażliwienie najmłodszych pokoleń, chcemy uczyć dzieci szacunku do otaczającego świata, w tym świata przyrody, którego jesteśmy częścią. Dlatego właśnie od Miasta oczekujemy szczególnej dbałości o to, by dawało wzór do naśladowania w tym temacie. Każde najmniejsze działanie ma znaczenie.

Ilość odpadów, które możemy wyłowić z Zalewu czy z rzeki Bzury jest ogromna. W dniu 23.04.2022r. obyło się sprzątanie brzegu naszej rzeki i na niewielkim jej odcinku — pomiędzy mostem na targowisku miejskim, a mostkiem w parku — wyciągnęliśmy z wody i wyzbieraliśmy z brzegu rzeki kilkadziesiąt worków odpadów (załączamy zdjęcia obrazujące skalę problemu, zaznaczamy, że to nie wszystkie zebrane odpady).

Widząc ilość zanieczyszczeń jakie lądują w naszej rzece i zalewie, trudno nam zgodzić się i nie reagować, kiedy dla chwili rozrywki, za przyzwoleniem Włodarzy, mają zostać wrzucone do wody kolejne. Informujemy jednocześnie, że Urzędnikowi z Wydziału Edukacji przedstawione zostały różne alternatywne pomysły, jakimi można by było zastąpić ów „wieczór z lampionami”. Były to między innymi: konkurs latawców, gra miejska z elementami historii lub ekologii, poszukiwanie skarbów w piasku, zabawy z wykrywaczami metali, geocaching, gra terenowa z elementami escaperoomu, wykorzystanie pochodni do uzyskania efektu świetlnego itp.

W związku z tym apelujemy o przemyślenie jeszcze raz decyzji o takiej formie zabawy. Prosimy też, by w trakcie prowadzenia imprezy, zaapelować do mieszkańców, by podejmowali działania proekologiczne, włączali się w takie inicjatywy, a w szczególności, by do zaprzestali zaśmiecania rzeki i zalewu butelkami, puszkami, opakowaniami po produktach spożywczych, oponami i elektrośmieciami.

Zatroszczmy się o nasze otoczenie, o Zalew i naszą rzekę! W obliczu tragedii jaka ma miejsce na Odrze musimy robić wszystko, aby polskie rzeki, zalewy, jeziora, które są siedliskiem wielu roślin i zwierząt a także przeciwdziałają powstawaniu suszy, jak najdłużej pozostawały w jak najlepszym dobrostanie.

Małgorzata Wasiak
Barbara Chmielecka