Reklama

Już 21 sierpnia br. rozpoczęło się świętowanie żniwiarzy i rolników na terenie gminy Ozorków. Były to Dożynki Parafialne w Leśmierzu, gdzie – zgodnie z tradycją – rolnicy przynieśli do miejscowego kościoła owoce całorocznej pracy – płody rolne, a przede wszystkim dorodne bochny chleba. Dożynkowe świętowanie Anno Domini 2022 zainaugurował u nas proboszcz parafii pw. Opieki św. Józefa w Leśmierzu ks. Paweł Pełka.

Gospodarzami tegorocznych dożynek w Leśmierzu obrano właścicieli miejscowego gospodarstwa Grażynę i Waldemara Dobrowolskich. Wójta Tomasza Komorowskiego reprezentował na dożynkach Zastępca Wójta  , natomiast leśmierski parafianin – radny i jednocześnie sołtys z Boczek Andrzej Rogala był – rzec można – przedstawicielem gminnego samorządu.

Wypełniając swój miły obowiązek gospodarz dożynek Waldemar Dobrowolski zwrócił się z prośbą do ks. Pawła Pełki o przewodniczenie uroczystości i odprawienie mszy świętej w intencji miejscowych rolników. Ksiądz proboszcz witał wszystkich serdecznie, szczególnie rolników z wiosek przynależnych do parafii (Ambrożew, Boczki, Leśmierz, Skotniki, Tymienica), którzy przybyli z darami do ołtarza.

Dożynkowy w tym roku został przygotowany przez rolników z Leśmierza i również dożynkowy bochen chleba wręczył ks. proboszczowi gospodarz dożynek Waldemar Dobrowolski. W dożynkowym kazaniu nie zabrakło słów wdzięczności wobec rolników zapewniających wyżywienie współmieszkańcom, a także krótkiej refleksji wobec osób, które o tym zapominają.

W stosownej chwili, na ręce Zastępcy Wójta Mariana Lemańskiego gospodarz dożynek Waldemar Dobrowolski przekazał symboliczny dla władz Gminy Ozorków. Na zakończenie mszy świętej przed zgromadzonymi wystąpił Zastępca Wójta Marian Lemański, który w imieniu własnym, Wójta Tomasza Komorowskiego oraz samorządu Gminy Ozorków wygłosił dożynkowe przemówienie poświęcone pracy naszych rolników – żniwiarzy, a także pozostałych osób produkujących żywność. W tym czasie dożynkowe gospodynie pokroiły świeży dożynkowy chleb, którym częstowano wszystkich uczestników Dożynek Parafialnych w Leśmierzu.

Reklama