Reklama

Nad parzęczewskim zalewem powstaje jeden z największych pumptracków na świecie. Inwestycja jest odpowiedzią na potrzeby młodych mieszkańców gminy, którzy wielokrotnie postulowali o utworzenie takiego miejsca. Pumptrack to tor mający kształt pętli przeznaczony głównie dla rowerzystów, chociaż z powodzeniem korzystają z niego również osoby jeżdżące np. na rolkach. Łączna długość torów to ponad kilometr tras o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. – Powstający obecnie kompleks torów rowerowych pumptrack w Parzęczewie jest inwestycją na niespotykaną dotąd skalę. Sumaryczna długość torów wynosi ponad 1200mb, czyni powstający kompleks największym na świecie jednocześnie podnosząc poprzeczkę bardzo, bardzo wysoko – mówią przedstawiciele firmy, która jest odpowiedzialna za wykonanie inwestycji.

Obiekt będzie posiadał dwie mini pętle dla dzieci z niskimi nasypami, kilka pętli dla średniozaawansowanych rowerzystów (klasyczne pumptrack), linie skoczni tzw. jump line oraz wyjątkowy tor PRO dla doświadczonych rowerzystów składający się z dwóch bliźniaczych pętli w lustrzanym odbiciu. W Polsce nie istnieje jeszcze ani jeden tor pro takiego rodzaju, umożliwiający rozgrywanie zawodów w konwencji wyścigu równoległego, gdzie na torze startuje jednocześnie dwóch zawodników, jest zdecydowanie bardziej atrakcyjne z punktu widzenia kibica.

– Obiekt będzie dostępny dla każdego i nie będzie wymagał specjalistycznego sprzętu czy umiejętności. Wszyscy wiemy jak ważna jest systematyczna aktywność fizyczna dla zdrowia człowieka. Ma ona wpływ na wszystkie sfery naszego życia. W pierwszym etapie rewitalizacji wybudowaliśmy obiekty sportowe przy szkołach, które podobnie jak sale gimnastyczne, siłownie i hala są dostępne bezpłatnie dla wszystkich korzystających. Z pewnością pumptrack będzie kolejnym, epickim miejscem do spędzania wolnego czasu i uprawiania sportu – mówi Wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski.

Poza pumptrackiem urządzony zostanie teren wokół zalewu. Wybudowane zostaną oświetlone alejki ułatwiające poruszanie się po terenie wokół zbiornika. Znajdą się tam również elementy małej architektury takie jak ławki parkowe, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Dla wędkarzy zaplanowano wybudowanie czterech specjalnie dla nich przygotowanych stanowisk. Od północnej strony zbiornika stanie zestaw sprawnościowy dla małych i dużych, natomiast po południowej stronie zaprojektowano nowy parking. Na całym terenie posadzone zostaną dodatkowe drzewa oraz trawy ozdobne.

Zadanie „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej nad zalewem w Parzęczewie” realizowane jest w ramach projektu pn.: „Rewitalizacja miejscowości Parzęczew – etap IV” przy dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego. Całkowita wartość  zadania to  4 918 770,00 zł, z czego dofinansowanie ze środków UE i budżetu państwa wynosi 3 679 079,99 zł, stanowi 74,8 % jego wartości.

Reklama