Inka w I Liceum Ogólnokształcącym / fot. LO w Ozorkowie
Inka w I Liceum Ogólnokształcącym / fot. LO w Ozorkowie
Reklama

We współpracy z Gdańskim Oddziałem pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Ozorkowa Jacka Sochy, 14 lutego w budynku I  przy ul. Traugutta 1 w I Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego odbył się finał trwającej ponad dwa tygodnie akcji edukacyjnej, której celem było przybliżenie faktów z życia Danuty Siedzikówny „Inki”, okoliczności jej śmierci  oraz  problemu Żołnierzy Wyklętych. Akcji przyświecało motto- „Powiedzcie mojej Babci, że zachowałam się, jak trzeba.”

W tym czasie w szkole gościła wystawa, którą z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem obejrzała młodzież liceum oraz gimnazjaliści z Ozorkowa, Parzęczewa i Solcy Wielkiej ,a także uczniowie szkół podstawowych. Po wystawie uczniów oprowadzała dyrektor szkoły Anna Plaskota.

14 lutego odbyła się również przygotowana przez młodzież oraz druha Zbigniewa Malinowskiego i  nauczycielkę historii Katarzynę Kuleszę historyczna gra szkolna, w której wzięło udział 7 drużyn. Na dziesięciu stacjach uczestnicy poznawali życie „Ink” od dzieciństwa aż po tragiczną śmierć. Wykonywali w tym czasie  zadnia, min. rozszyfrowywali informacje, robili opaski z biało-czerwoną flagą, składali przysięgę wykazując się  imponującą wiedzą.

Na zakończenie spotkania z Danutą Sidzikowną został podsumowany konkurs artystyczny zatytułowany „Inka. Zachowałam się jak trzeba”, na który wpłynęło 38 prac plastycznych i 41 literackich ze szkół  Miasta i Gminy Ozorków. Prace zachwyciły dojrzałością i zaangażowaniem oraz wnikliwą oceną czasów, w których przyszło żyć i umrzeć Danucie Siedzikównie. Pokazały, jak wartościowa i współczesna jest dla młodzieży postawa rówieśniczki sprzed siedemdziesięciu lat.

Rozstrzygnięciu konkursu towarzyszyła inscenizacja procesu „Inki”przygotowana przez Koło Teatralne pod opieką polonistki Emilii Lipiec-Kuzańskiej.

W przygotowanie uroczystości zaangażowała się cała społeczność szkolna.

Serdeczne podziękowania Szkoła składa sponsorom-fundatorom nagród, którymi są: Prezes Ozorkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Ozorkowie Pan Piotr Piętka, Prezes Banku Spółdzielczego w Ozorkowie Pan Władysław Starzyński oraz Zakład Piekarsko-Ciastkarski DANA.

Wszystkim osobom, które przyczyniły się do sukcesu wystawy w naszej szkole składamy serdeczne podziękowania.

Emila Lipiec-Kuzańska

Reklama