Reklama

Od 1 lipca 2016 roku do odwołania wszystkie kursy tramwajowej linii z Łodzi dojeżdżają do przystanku w Ozorkowie i zawracają na trójkącie manewrowym znajdującym się na wysokości Miejskiego Ośrodka Kultury.

Powodem wstrzymania kursowania ów na odcinku od ul. Wyszyńskiego do ul. Cegielnianej, wg. -Łódź Sp. z o.o., jest konieczność przeprowadzenia remontu mostu tramwajowego na Bzurze.

Komunikat o wstrzymaniu ruchu ukazał się wczoraj (tj. 30 czerwca 2016 r.) w późnych godzinach popołudniowych na profilu facebookowym MPK-Łódź Sp. z o.o. Poniżej jego treść.

„W związku ze złym stanem technicznym torowiska (grożącym wykolejeniami) na moście tramwajowym na rzece Bzurze w Ozorkowie od dn. 1 lipca 2016 roku do odwołania wszystkie kursy tramwajowej linii 46 z Łodzi będą dojeżdżały do przystanku Wyszyńskiego w Ozorkowie i zawracały na znajdującym się tam trójkącie manewrowym.”

Rzecznik prasowy Burmistrza Miasta Ozorkowa, powiedziała, iż informację o czasowym skróceniu linii 46 MPK przekazało Urzędowi Miejskiemu w Ozorkowie wczoraj, 30 czerwca w godzinach popołudniowych.

Przewoźnik nie uruchomił jak dotąd autobusowej komunikacji zastępczej na odcinku pozbawionym tramwaju.

Od rana władze Ozorkowa prowadzą rozmowy z przedstawicielami MPK dotyczące uruchomieniu autobusowej komunikacji zastępczej i szczegółów remontu torowiska na moście na Bzurze.

Otrzymaliśmy oficjalne stanowisko Stowarzyszenia na Rzecz Obrony Podmiejskiej Komunikacji Tramwajowej w Regionie Łódzkim.

Stanowisko w sprawie zamknięcia do ruchu odcinka Wyszyńskiego – w Ozorkowie na linii „46”:

Zamknięcie odcinka nastąpiło nagle z dniem 1 lipca 2016. Pasażerowie nie zostali o tym uprzedzeni, niektórzy tylko zdołali dowiedzieć się o tym z lakonicznego komunikatu zamieszczonego w przeddzień w godzinach popołudniowych przez „Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne” na jednym z portali społecznościowych.

Z naszych informacji wynika, że o zamiarze zawieszenia linii nie zostali również uprzedzeni przedstawiciel gmin – Uczestniczy Porozumienia z 26 marca 2012, na mocy którego funkcjonuje linia. Choć obowiązek taki spoczywa na organizatorze, którym od przeszło czterech lat jest łódzki „Zarząd Dróg i Transportu” – paragraf 5 punkt 10 tegoż Porozumienia mówi o zapowiedzi z terminem co najmniej 30-dniowym.

Zamknięcie odcinka nastąpiło „w związku ze złym stanem technicznym torowiska” mostu na Bzurze, choć w dniach 26 – 28 lutego 2014 w tym miejscu była wykonywana naprawa polegająca na montażu na szynach specjalnych połączeń dylatacyjnych po obydwu stron mostu, zapewniających likwidację naprężeń szyn wynikających ze zmiany temperatur i gwarantujących płynny przejazd w każdych warunkach. W wyniku prac dopuszczalna prędkość przejazdu po moście została zwiększona z 5 km/h do 15 km/h. Na całej długości zamkniętego odcinka tor wykonany jest z szyn żłobkowych, gwarantujących prowadzenie wszystkich kół pojazdu (takie szyny stosuje się również na łukach, aby zminimalizować ryzyko wykolejeń). Wykolejenia na moście i w okolicach nie zdarzały się i nie zdarzają się.

Łódzki przewoźnik powołuje się często – również tym razem – na względy bezpieczeństwa. Może więc czas już najwyższy się tymi względami zająć i przyjrzeć się jak realizowane są kursy (jazda z otwartymi drzwiami, brak wysuwania stopni wejściowych, przeraźliwie głośne i nieprzyjemne sygnały dźwiękowe przy drzwiach wejściowych niszczące ludzki słuch, niewycofanie z ruchu serii wagonów marki pesa 122NaL swing po mającej miejsce kilka dni temu niekontrolowanej i dotąd niewyjaśnionej samoczynnej jeździe takiego tramwaju przez ścisłe centrum Łodzi). Sprawy te są organizatorowi i operatorowi dobrze znane.

Najbardziej zaskakujące jest, że w związku skróceniem relacji linii „46” do ulicy Wyszyńskiego, na zamknięty fragment nie zaplanowano i nie uruchomiono komunikacji zastępczej, choć gminy regularnie płacą za realizację kursów na całej trasie – do pętli przy ulicy Cegielnianej!


Stowarzyszenie na Rzecz Obrony Podmiejskiej Komunikacji Tramwajowej w Regionie Łódzkim

Na stronie internetowej MPK-Łódź (http://www.mpk.lodz.pl/rozklady/trasa.jsp?lineId=684&date=2016-07-01-13:15:57) na godz. 13:11 (01.07.2016 r.) nie został zaktualizowany rozkład jazdy linii 46.

rozklad46

Poniżej rozkład jazdy wywieszony na przystanku Wyszyńskiego.

DSC_0285

Reklama