Cześć i chwała bohaterom! Ozorkowscy "Żołnierze Wyklęci"
Reklama

Od 2011 roku w dniu 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dzień ten jest polskim świętem państwowym i poświęcony jest pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Uroczystości są wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przewiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Wybrano dzień 1 marca dla upamiętnienia rocznicy stracenia w więzieniu mokotowskim w Warszawie, w 1951 r. członków ostatniego ? IV Zarządu Zrzeszenia ?Wolność i Niezawisłość?.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta podjął w 2010 roku Prezydent RP Lech Kaczyński.

Ozorków także ma swoich bohaterów tamtych czasów. Biogramy dwóch z nich zostały przedstawione w Ozopedii – internetowej Encyklopedii miasta i gminy Ozorków.

Jednym z nich był ps. Paweł.

Poniżej krótki biogram. Pełna treść dostępna na stronie http://www.ozopedia.org/index.php?title=Kubiak_Józef.

Józef Kubiak ps. Paweł (ur. 16 marca 1912 r. w Ozorkowie – zm. 30 czerwca 1946 r. w Psarach) ? kapitan.

Szkołę powszechną ukończył w Ozorkowie. Tam też pracował przed wojną jako tkacz w manufakturze schösserowskiej. Przed wybuchem II wojny światowej był aktywnym działaczem Organizacji Młodzieżowej TUR w Ozorkowie.

Podczas okupacji hitlerowskiej utrzymywał się z naprawy aparatów radiowych, równocześnie prowadził działalność konspiracyjną w ramach ZWZ, a następnie AK. Pod pseudonimem ?Paweł? pełnił funkcję szefa łączności obwodu Łęczyca AK (?Ogrody?). Od 2 listopada 1944 r. był nowym komendantem obwodu Łęczyca AK.

"Józef Kubiak ps. Paweł. Ozorków 1945 r. Zdjęcie ze zbiorów rodzinnych Z. Żerkowskiego". Na podstawie Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
„Józef Kubiak ps. Paweł. Ozorków 1945 r. Zdjęcie ze zbiorów rodzinnych Z. Żerkowskiego”. Na podstawie – internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków

[…] Pod koniec czerwca 1946 r., w wyniku szeroko zakrojonych działań operacyjnych WUBP w Łodzi, prowadzonych wspólnie z Informacją WP, dowództwo KWP zostało rozbite. Dnia 29 czerwca aresztowano Bobrowskiego, który przyjechał do Łodzi na spotkanie z Kubiakiem. Tego samego dnia oficerowie Informacji WP aresztowali w Łodzi łącznika Kubiaka, który podczas przesłuchania zgodził się udzielić pomocy w jego ujęciu. W efekcie 30 czerwca w Psarach kpt. J. Kubiak wpadł w zasadzkę UB i NKWD. W trakcie obławy został postrzelony w nogę. Ranny, bez szans na ucieczkę, popełnił samobójstwo. Ciało Józefa Kubiaka przewieziono do siedziby informacji WP w Łodzi przy ul. Gdańskiej 48, gdzie zostało sfotografowane. Następnie pogrzebano je w nieznanym miejscu. […]

Drugim ozorkowskim „Żołnierzem Wyklętym” był .

Poniżej krótki biogram. Pełna treść dostępna na stronie http://www.ozopedia.org/index.php?title=Jasiński_Henryk.

Henryk Jasiński (ur. 29 września 1928 r. w Ozorkowie, zm. 18 maja 1988 w Zgierzu) – członek organizacji NIE ?Niepodległość?.

"Henryk Jasiński w młodości". Na podstawie Ozopedia - internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków
„Henryk Jasiński w młodości”. Na podstawie Ozopedia – internetowa Encyklopedia miasta i gminy Ozorków

Syn Michała i Władysławy z Targalskich. W l. 1945-1949 oddziału partyzanckiego komórki organizacji ?Niepodległość? pod dowództwem kpt. Eugeniusza Kokolskiego pseudonim Groźny. Henryk Jasiński walczył pod pseudonimem ?Sztacheta?. Aresztowany 15 września 1949 r. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi z dn. 31 grudnia 1949 r. skazany przez powojenne władze komunistyczne na 10 lat więzienia. Karę więzienia odbywał we Wronkach i w Sztumie. W 1992 r. po przeprowadzeniu rozprawy rewizyjnej, ogłoszono wyrok uniewinniający.

Cześć i chwała bohaterom!

Reklama