Lekcja historii, patriotyzmu i pokory / fot. lesmierz.edu.pl
Reklama

W poniedziałkowy poranek, 28 września 2015 roku, grupa 50 gimnazjalistów z klasy III, II, I wraz z opiekunkami p. Jolantą Kuropatwą, p. Marią Graczyk, p Elżbietą Okonkoską, p Katarzyną Ogonowską udała się na wycieczkę. Celem wyprawy była , a w programie ? warsztaty muzealne w Pałacu w Wilanowie oraz lekcja patriotyzmu w Powstania Warszawskiego.

Wycieczkę uczniowie rozpoczęli od wizyty w siedzibie króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery ? Pałacu Królewskiego w Wilanowie, który zachował niezmienioną, wspaniałą formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne mimo zaborów, wojen i okupacji. Młodzież wyposażona w bogato ilustrowane teczki edukacyjne z kartami zadań, wędrując po apartamentach królewskich, poznawała historię pałacu w Wilanowie, jego słynnego właściciela ? króla Jana III Sobieskiego. Słuchając opowieści edukatorów, uczyła się odczytywać znaczenia tkwiące w obrazach i rzeźbach.

Po wizycie w XVII-wiecznym barokowym pałacu, uczestnicy udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego na lekcję patriotyzmu. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyła uczniom powstańczą, tragiczną rzeczywistość. ?Miasto Ruin?, film, w trakcie którego można było zobaczyć z lotu ptaka ruiny Warszawy w 1945 roku w technice 3D ukazało ogrom zniszczeń stolicy Polski.

Punktem kulminacyjnym było przejście wzdłuż Muru Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko 11 tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944r.

To była lekcja historii, patriotyzmu i pokory.

Reklama