Pamięci bohaterów września 1939 roku / fot. powiat.zgierz.pl
Reklama

Wrzesień roku zapisał się na kartach historii Polski krwawym żniwem wielu tysięcy ofiar. Dlatego, aby pamięć o nich nie zginęła, w tym roku już po raz 76 uczestniczyliśmy w lekcjach historii ?na żywo? w wielu miejscowościach, oddając hołd żołnierzom i ofiarom cywilnym tamtych lat.

W drugą sobotę września spotkaliśmy się pod pomnikiem bohaterów września ?39 roku w miejscowości , w gminie Parzęczew, aby wspólnie pomodlić się w ich intencji i uczcić ich pamięć. Wystrzał z armaty, która stanowi replikę działka, jakim posługiwali się polscy artylerzyści, rozpoczął uroczystość, na której pojawili się nie tylko przedstawiciele samorządów, uczniowie okolicznych szkół, żołnierze z pobliskiej jednostki wojskowej z Leźnicy Wielkiej, druhowie z ochotniczych straży pożarnych, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, ale także weterani tamtych lat.

Urodzony w 1919 roku we wrześniu ?39 roku uczestniczył w potyczkach z Niemcami w tych okolicach. ? Walczyłem w grupie operacyjnej Kawalerii gen. Grzmota-Skotnickiego, która 11 września dostała zadanie uderzenia na niemiecką XXX Dywizję Piechoty w kierunku na Stryków, Wartkowice i Parzęczew, gdzie starliśmy się z Niemcami ? opowiadał w czasie uroczystości 96-letni żołnierz, który w czasie walk pod Orłą został ranny.

To dla nas zaszczyt, że już kolejny rok z rzędu odwiedzają nas, zarówno przedstawiany już wcześniej Maksymilian Kasprzak, jak i pułkownik Zbigniew ?Sęk? Zieliński ? członek Armii Krajowej, żołnierz wyklęty, były minister, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Paweł Okuniewski ? syn Izydora Okuniewskiego, który będąc żołnierzem 2 szwadronu 8 Pułku Strzelców Konnych, walczył pod Orłą ? mówił pomysłodawca budowy pomnika i prowadzący uroczystość ? członek Zarządu Powiatu Zgierskiego.

W ostatnich dniach brałem udział w kilku uroczystościach związanych w wybuchem II wojny światowej, ale te w Orłej są wyjątkowe, ze względu na obecność osób, lub ich potomków, którzy tutaj osobiście walczyli ? mówił ? członek Zarządu Powiatu Zgierskiego.

Reklama