Pokaz ratownictwa medycznego w Modlnej / fot. Stowarzyszenie KG Babiniec
Reklama

W dniu 18.08.2015 r. w Modlnej odbył się pokaz ratownictwa medycznego
oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Koło Gospodyń BABINIEC z Modlnej w ramach realizacji projektu DZIAŁAJ LOKALNIE, p.n. „Róbmy to razem ? genialnie proste, po prostu genialne”.

W spotkaniu uczestniczyło 76 osób ? głownie były to dzieci i młodzież w wieku szkolnym, ale również osoby dorosłe z Modlnej oraz sąsiednich miejscowości. Pokaz wykonała Jednostka Ratowniczo Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Ozorkowie. Wśród zaproszonych gości, swoja obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Ozorków Pan Tomasz Komorowski oraz Sekretarz Gminy Ozorków Pan Witold Kosmowski. Celem pokazu było uświadomienie oglądającym, jak bezcenna może być umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przez świadka zdarzenia. Taka pomoc bardzo często ratuje życie poszkodowanego.

Uważam, że takie spotkania powinny być co jakiś czas powtarzane w naszych miejscowościach, po to, by uświadomić mieszkańcom, jakie zagrożenia na nich czyhają co dnia.
, Prezes Stowarzyszenia KG BABINIEC, Radna Gminy Ozorków

Uczestnicy spotkania najpierw wysłuchali krótkiej prelekcji, dowódcy JRG kpt. Sylwestra Pawlaka, na temat bezpieczeństwa przeciw pożarowego w domu, gospodarstwach rolnych oraz w lesie. Przedstawiono zasady pierwszej pomocy oraz ratownictwa medycznego. Strażacy zapoznali także uczestników ze sprzętem ratownictwa medycznego na co dzień przez nich stosowanym.

Ratownicy JRG w Ozorkowie zaprezentowali ćwiczenia na fantomie, ułożenie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji oraz reagowania w sytuacji zakrztuszenia. Po tym specjalistycznym pokazie każdy mógł przećwiczyć swoje umiejętności oraz zdobytą wiedzę. Oczywiście jak zawsze najbardziej chętne były dzieci. Do ćwiczeń na fantomie ustawiła się kolejka. Po części pokazowej wszyscy chętni mogli jeszcze oglądać do woli dwa wozy bojowe naszej Ozorkowskiej JRG.

Uważam, że takie spotkania powinny być co jakiś czas powtarzane w naszych miejscowościach, po to, by uświadomić mieszkańcom, jakie zagrożenia na nich czyhają co dnia. Istnieje konieczność pogłębiania świadomości społecznej o tym jak ważna, w sytuacjach zagrożenia życia, jest szybka i właściwa reakcja i pomoc świadków zdarzenia –  powiedziała Anna Sowińska, Prezes Stowarzyszenia KG BABINIEC, Radna Gminy Ozorków. – Przy okazji tego spotkania nasze stowarzyszenie dokonało podsumowania tegorocznego projektu. Wręczyliśmy podziękowania, gratulacje. Dzieci biorące czynny udział w naszych przedsięwzięciach otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Po części oficjalnej, pod okiem specjalistów z JRG w Ozorkowie, rozpaliliśmy wspólne ognisko. Każdy z uczestników mógł upiec sobie kiełbaskę, posiedzieć, porozmawiać. Dzieciaki korzystały do woli z urządzeń w jakie wyposażyliśmy naszą wiejską strażnicę. Jednym słowem Integracja Lokalna! – Anna Sowińska, Prezes Stowarzyszenia KG BABINIEC, Radna Gminy Ozorków

Reklama