Reklama

Miejski Ośrodek Kultury w Ozorkowie zaprasza do udziału w wydarzeniach organizowanyc w ramach Dni bałkańskich. Dzięki nim taniec, muzyka, krajobraz, różnorodność kulturowa , a także sytuacja geopolityczna krajów bałkańskich staną się bliższe i bardziej zrozumiałe. Wszak podróże kształcą, także te intelektualne, odbywane w fotelu.

Dni Bałkańskie w MOK

Warsztaty tańców bałkańskich

Tańce bałkańskie odznaczają się różnorodnością. Niektóre z nich są spokojne, stonowane inne zaś porywają dynamiką i skocznością. Muzyka, która im towarzyszy potrafi energetyzować dźwiękiem bębna lub relaksować bałkańską polifonią. Wywodzą się z takich krajów jak Grecja, Bułgaria, Rumunia, Serbia, Macedonia, Albania. Warto pamiętać o tym, że Półwysep Bałkański to jedno z nielicznych miejsc w Europie , gdzie nadal możemy spotkać autentyczny folklor.
piątek, 21 lutego 2014 , godz. 17.00 Warsztaty tańców bałkańskich dla dzieci w wieku 7-12 lat, godz. 18.00 Warsztaty tańców bałkańskich dla młodzieży i dorosłych

Zajęcia poprowadzi Marcin Zadronecki.

 

Koncert muzyki bałkańskiej w wykonaniu ?Balkan Swvdah” oraz opowieści bałkańskie
sobota, 22 lutego 2014, godz. 17.00

?Balkan Sevdah” to zespół wykonujący muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi wywodzącymi się z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Grecja, Turcja, Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo). Ostatnio najczęściej sięgają po motywy muzyczne pochodzące z Epiru w Albanii i Pirinu w Bułgarii. Do tradycji podchodzą nieortodoksyjnie, nie starają się nikogo naśladować. Wręcz przeciwnie, próbują mieszać elementy różnych kultur bałkańskich i łączą je z własnymi indywidualnymi doświadczeniami muzycznymi.”
http://balkansevdah.art.pl/multimedia.php
Koncert poprzedzą opowieści z Półwyspu Bałkańskiego przygotowane przez Grupę artystyczną Studnia O.
Grupa powstała w 1997 roku i jest pierwszym w Polsce stowarzyszeniem opowiadaczy. Źródłem opowieści Studni jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie. Sztukę opowiadania traktuje się tu jako indywidualną twórczość artystyczną, inspirowaną tradycją, lecz wpisującą się w kontekst współczesności. Praktykę opowiadania historii opowiadacze łączą z rozległą działalnością animacyjną i edukacyjną. Od 2006 roku Stowarzyszenie organizuje w Warszawie cykliczny Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania.
W Ozorkowie usłyszymy opowieści z bałkańskich pograniczy w wykonaniu Agnieszki Ayşen Kaim oraz Aleksandry Wielemborek, zaś oprawę muzyczną zapewni Marcin Zadronecki.
Tematyka opowieści:
W zasłyszanej od etnografów macedońskiej ?Biegałce”, romantycznej historii o ucieczce dziewczyny, magiczna moc słowa objawia się w czarach i klątwie. W zaczerpniętej z powieści Ivo Andrića ?Most na Drinie”, bośniackiej opowieści o pięknej Facie, usłyszymy, jak w tradycyjnej społeczności działa ojcowskie słowo przyrzeczenia. Z kolei fragment z epickiego cyklu o królewiczu Marko o ratowaniu córki sułtana Selima przed Czarnym Arabem czy historia miłości człowieka i rusałki znad Jeziora Ochrydzkiego to opowieści, w których rzeczywistość miesza się z ludową magią. Historie z bałkańskich pograniczy oddają synkretyzm religijny i kulturowy obszarów, gdzie Słowiańszczyzna Południowa styka się ze Wschodem i rodzi się bałkański Orient.

Prelekcja ?Kocioł bałkański ? z czym to się je ?” połączona z otwarciem Wystawy fotografii Izy Wierzbickiej oraz Miłosza Chmieleckiego zat. ?Bałkańskie drogi i bezdroża”
środa, 26 lutego 2014, godz. 17.00
Prelekcja ?Kocioł bałkański ? z czym to się je?” przygotowana została przez Koło Naukowe Slawistów im. św. Cyryla i Metodego przy Katedrze Slawistyki Południowej Uniwersytetu Łódzkiego.
Koło to grupa studentów filologii południowosłowiańskiej, zafascynowanych językiem, kulturą i historią krajów południowosłowiańskich, m.in. Bułgarii, Serbii, Słowenii, którzy starają się urozmaicać studia spotkaniami z nauczycielami akademickimi, ludźmi kultury, podróżnikami. Jednym z celów koła jest popularyzacja wiedzy nt. krajów bałkańskich.
Prelekcję wzbogaci wystawa fotografii autorstwa Izy Wierzbickiej oraz Miłosza Chmielewskiego zat. ?Bałkańskie drogi i bezdroża”.

Iza Wierzbicka – filolog z wykształcenia, fotograf i podróżnik z pasji. Bałkany pokochała od pierwszego wejrzenia i pielęgnuje ten związek wracając tam każdego roku i odkrywając nowe niesamowite miejsca. Tych kilka zaprezentowanych fotografii będzie wspomnieniem z niesamowitej podróży motocyklem, która pozwoliła odkryć zupełnie nieznane dotąd drogi.

Miłosz Chmielecki – najbardziej żałuje zdjęć których nigdy nie zrobił. Fotografię traktuje jako potrzebę wynikającą ze słabej pamięci. Przedstawione tu kadry to część jego foto-dziennika z zeszłorocznego urlopu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.Zapraszamy

Reklama