Fot. Wikipedia
Reklama

W dniach od 9 do 13 pażdziernika 2013r. odbędzie się na terenie województwa łódzkiego, z wyłączeniem terenów zabudowanych i akwenów wodnych, akcja sczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie będzie wykonane metodą zrzutów lotniczych doustnej szczepionki zatopionej we wnętrzu przynęty ? mieszance pokarmowej w kształcie ściętego stożka, koloru zielono-brunatnego, o wymiarach 3,9 cm x 3,5 cm x 1,5 cm, o zapachu rybnym, w ilości 20 dawek na 1 km2.

Nie wolno dotykać szczepionki – preparat z zapachem człowieka nie zostanie podjęty przez lisa. Każdy, kto zetknie się z zielono-brunatnymi kostkami powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których przypadkowy kontakt z preparatem należy zgłosić do lekarza weterynarii. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

jest zwierzęciem wolno żyjącym, które jest jednym z najbardziej podatnych na zakażenie wirusem wścieklizny. Badania dowodzą, że regularne szczepienia zmniejszą ryzyko wystąpienia zachorowań.

Organizatorem akcji szczepienia jest Łódzki Wojewódzki Inspektorat Weterynarii.

Reklama