Reklama

Wiceburmistrz Włodzimierz Skrupski był jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie budowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, podpisanego 29 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi.

Artykuł na Wikipedi o Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Budowa to inwestycja Województwa Łódzkiego, w 50% dofinansowana z funduszy unijnych. Jej zadaniem jest poprawa jakości, dostępności i szybkości połączeń kolejowych kilkunastu miast województwa ze stolicą regionu. W ramach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Zarząd Województwa zakupi 20 szynobusów, wyremontuje i trakcję kolejową, zostaną także wybudowane lub zmodernizowane przystanki i poczekalnie na trasie Kolei. W Ozorkowie przystanek taki powstałby w okolicach ul. Słonecznej pod wiaduktem na ul. Konstytucji 3 Maja. Szynobusy jeździłyby z częstotliwością 25-30 minut, zabierałyby 160 pasażerów, a podróż z Ozorkowa do Łodzi trwałaby pół godziny.

Kolej ma docelowo obsługiwać linie z Łodzi do Kutna, Łowicza, Koluszek, Zduńskiej Woli oraz trasę Łódź Kaliska – Widzew.

W planach jest budowa tunelu łączącego dworce Łódź Kaliska i Łódź Fabryczna; szynobusy jeździłyby również tym tunelem. Władze Łodzi zapewniają, że przystanki Kolei Aglomeracyjnej w mieście będą zintegrowane z przystankami łódzkich autobusów i tramwajów.
Jeszcze w tym roku Zarząd Województwa ma ogłosić na zakup szynobusów, a cała inwestycja ma zostać zrealizowana w latach 2011 – 2013. Jej koszt to 72 mln Euro.
List podpisali samorządowcy z 12 miast województwa łódzkiego (Ozorkowa, Łodzi, Zgierza, Łęczycy, Strykowa, Głowna, Pabianic, Łowicza, Zduńskiej Woli, Kutna, Łasku i Koluszek), marszałek Włodzimierz Fisiak, wicemarszałek i przedstawiciele PKP.

– Podpisanie listu intencyjnego przez samorządowców to dla mnie wyraz poparcia dla inwestycji, która będziemy realizować – mówił marszałek Fisiak.

Wszyscy samorządowcy byli zgodni co do tego, że znacznie poprawi szybkość i jakość podróżowania w regionie.

– Moim zdaniem ta inwestycja to strzał w dziesiątkę – uważa wiceburmistrz Włodzimierz Skrupski – jeśli rzeczywiście zostanie zrealizowana w taki sposób, w jaki zakłada projekt, z pewnością skorzystają na tym mieszkańcy Ozorkowa, którzy szybciej będą mogli dotrzeć nie tylko do Łodzi, ale także do innych miast województwa.

materiał: Iza Dobrynin

Reklama