Reklama

W ciągu najbliższych dwóch lat powinna zostać zakończona budowa obwodnicy centrum Ozorkowa.

Do zmodernizowania pozostał ostatni odcinek – ulica Południowa, która umożliwi dojazd do krajowej "jedynki" poprzez ulicę Maszkowską. To spowoduje, że jadące do strefy ekonomicznej ciężarówki nie będą już kierować się przez środek miasta, ale ominą je po obrzeżach.

Problem z ostatnią częścią sztandarowej inwestycji władz Ozorkowa polega na tym, że ulica Południowa jest drogą powiatową. O ile dwa poprzednie etapy wykonywało samo miasto, o tyle tu konieczne jest współdziałanie ze starostwem w Zgierzu.

W ostatni czwartek nasza rada miejska wyraziła zgodę na zawarcie porozumienia z powiatem w sprawie przebudowy ulicy Południowej tak, aby była to inwestycja wspólna i aby oba samorządy razem mogły aplikować o środki unijne – tłumaczy Iza Dobrynin, rzecznik burmistrza Ozorkowa. – Teraz kolej na radę powiatu. Trzeba działać szybko, bo 28 lutego upływa termin składania wniosków o dofinansowanie projektów drogowych. Mamy nadzieję, że do tego czasu porozumienie z powiatem zostanie zawarte.

Aby kierowcy ciężarówek mogli bez przeszkód omijać centrum Ozorkowa, trzeba wybudować ok. 500-metrowy odcinek dwujezdniowej drogi oraz nowy most na Bzurze. Ten, który jest obecnie na ulicy Południowej, nie ma odpowiedniej nośności. W ramach projektu planowane jest także przebudowanie skrzyżowania ulic Południowej, Zgierskiej, Maszkowskiej i Wyszyńskiego. Powstanie tu rondo, włączenie się do ruchu będzie zdecydowanie łatwiejsze niż obecnie.

Koszt inwestycji szacowany jest na 18 mln złotych, z czego 75 procent pochodzić ma z funduszy unijnych. Resztę solidarnie sfinansują powiat zgierski i miasto Ozorków.

Bliżej Ciebie, 31.01.2009
Tekst: (JAZ)

Reklama