Reklama

Już po raz drugi w Ozorkowie odbył się Szopek Bożonarodzeniowych, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział w Łodzi, pod patronatem Starosty Zgierskiego.

W tym roku zgłoszono aż 64 prace, wykonane przez podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów pomocy oraz uczniów szkół specjalnych, podstawowych i gimnazjów z regionu łódzkiego. Szopki można było oglądać od 28 listopada w kościele św. Józefa, natomiast uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 3 grudnia. Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani upominkami i dyplomami, natomiast trzy najlepsze prace wyróżniono nagrodami specjalnymi. Komisja konkursowa, oceniająca szopki, nie miała łatwego zadania, ponieważ wszystkie stajenki były piękne, mimo swej różnorodności i odmiennych technik wykonania.

– Widać, że uczestnicy konkursu w wykonanie tych szopek włożyli nie tylko wiele pracy, ale także wiele serca – mówił burmistrz – Ten jest nie tylko okazją do prezentacji twórczości osób niepełnosprawnych, i młodzieży, ale także do spotkania nas wszystkich w przedświątecznej atmosferze, pełnej ciepła i radości.
– Gratuluję wszystkim uczestnikom tak wspaniałych prac, bardzo trudno było wybrać trzy najlepsze – mówił starosta Jacek Socha.
Specjalne nagrody przyznano:

– Zespołowi Szkół w Modlnej w kategorii w wieku szkolnym
– Zespołowi Szkół Specjalnych w Ozorkowie w kategorii młodzież gimnazjalna
– Warsztatom Terapii Zajęciowej w Konstantynowie Łódzkim w kategorii dorośli niepełnosprawni.

Jedna z najładniejszych szopek, wykonana przez gimnazjalistów z ZSS w Ozorkowie, to praca zbiorowa czworga uczniów: Marty Kochańskiej, Piotra Goszcza, Michała Wawrzyniaka i Jakuba Kowalskiego. Prace nad przygotowaniem szopki trwały tydzień, zrobiona jest ze styropianu, mchu, słomy, tektury i plasteliny.

– W tym roku po raz pierwszy uczestniczyliśmy w konkursie, organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę – mówił opiekun uczniów Jacek Olaszczykjesteśmy zaskoczeni tym wyróżnieniem, ponieważ wszystkie szopki są bardzo piękne i trudno ocenić, która zasługuje na specjalną nagrodę. Bardzo się cieszymy, że właśnie nasza tak bardzo spodobała się jurorom.
zorganizowaliśmy po raz drugi, zainteresowanie było ogromne – stwierdziła Halina Chojnacka, prezes Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę – W tamtym roku zgłosiło się 20 placówek z województwa łódzkiego, w tym roku już 64. Może wkrótce ozorkowskie szopki będą tak samo znane w Polsce jak krakowskie?

Szopek Bożonarodzeniowych 2008 zakończyły występy artystyczne, m. in. osób niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia „Studio Integracji” Krzysztofa Cwynara.

Izabela Dobrynin, umozorkow.pl
Reklama