Reklama

Wprawdzie kluby piłkarskie w ostatnich latach nie mają lekko, ale w okręgu łódzkim nie jest tragicznie. W ubiegłym roku zaledwie trzy zbankrutowały
Mimo kłopotów finansowych, u nas więcej klubów powstaje niż upada – twierdzi Adam Kaźmierczak, kierownik biura Łódzkiego Związku Piłki Nożnej. W okręgu łódzkim jest 96 klubów występujących od II ligi (Widzew, ŁKS) do klasy B. W ubiegłym roku padły trzy kluby: Bzura Ozorków, Has Wartkowice i Czarni Kutno. Drużyna z Ozorkowa mogła walczyć nawet o awans do III ligi, ale kłopoty finansowe oraz nieporozumienia wśród działaczy spowodowały, że klub przestał istnieć. – Na szczęście nie do końca, bo seniorzy zostali przekazani do Orła Parzęczew – wyjaśnia Kaźmierczak. Los Bzury podzielili zawodnicy Hasa, którzy zostali przekazani do Górnika Łęczyca.

Działacze RKS Radomsko (piotrkowski OZPN) w trakcie sezonu wycofali drużynę z III ligi. Juniorzy zostali przekazani do UKS Mechanik Radomsko. Od nowego sezonu RKS ma przystąpić do rozgrywek w V lidze. Dla porównania w okręgu skierniewickim zbankrutowały Styl Michowice i Pałac Nieborów, a w piotrkowskim – UKS Zalesice i Orion Borowiecko.

W okręgu łódzkim powstały cztery wspomniane kluby, które od jesieni występują w klasie B. Ewenementem w tym gronie jest łódzki Maro, którego utrzymanie w dużej mierze finansuje Rada Osiedla na Rogach. Ozorkowski Tur został założony 7 marca 2005 roku. Klub ma cztery grupy młodzieżowe i jedną seniorską. Na razie Tur rozsławił jego prezes Przemysław Wajer, który wylosował bilet na mistrzostwa świata w Niemczech.

Według Kaźmierczaka klub w klasie B potrzebuje około 1-2 tys. zł miesięcznie Piłkarze nie otrzymują żadnych stypendiów, a opłaty sędziowskie to kwota około 50 zł. Wpłaty do związku za zawodnika wynoszą 8 zł a startowe od drużyny – 300. Funkcjonowanie klubów w zależy od hojności gminy. – Jedna potrafi wspomóc działalność klubu, a innej nie stać na zapłacenie za transport czy wynajem boiska – dodaje Kaźmierczak.

Źródło: gazeta.pl

Reklama