Reklama

Godzinę temu zakończyły się matury pisemne z języka polskiego. Dla tych, którzy juz zapomnieli 😉 jakie były tematy, poniżej przypominam… i życze powodzenia jutro (tylko nie dziękować lol). 1) Najdoskonalsza część stworzenia czy „nędzy wszelkiej wizerunek”? Odwołując się do wybranych utworów z różnych epok, rozważ, która z literackich koncepcji człowieka i jego losu jest bliższa rzeczywistości.

2) Wygrywać jest rzeczą ludzką… Na podstawie wybranych utworów oceń postępowanie bohaterów literackich odnoszących zwycięstwo.

3) „Nasz pochód przez dzieje, który chętnie wyobrażamy sobie jako zwycięski marsz ku nieograniczonym, jasnym horyzontom, jest w istocie (…) dreptaniem od kryzysu do kryzysu” – Jan Józef Szczepański. Odwołując się do wybranych utworów przedstawiających kryzys cywilizacji XX wieku, rozważ, czy podzielasz pogląd pisarza na temat ludzkich dziejów.

4) Zinterpretuj wiersz Zbigniewa Herberta (1924-1998) „Dałem słowo”. Zwróć uwagę na postawę etyczną podmiotu lirycznego. W swych rozważaniach możesz odwołać się do innych wierszy poety.

Reklama