Wczorajszy koncert Kwintetu fortepianowego zakończył trwający od 29 września 9. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Kameralnej „Dialogi”. 13 października publiczność wysłuchała utworów w wykonaniu Pawła Barana (fortepian), Przemysława Czekaja (skrzypce), Mai Czekaj (skrzypce), Macieja Wocha (altówka) oraz Izabeli Zagórskiej – Łacny (wiolonczela).
Tegoroczny Festiwal rozpoczął koncert trio „La Bateau”, który odbył się 29 września, tydzień później miłośnicy muzyki klasycznej wysłuchali dwóch artystek tworzących zespół „Amici Duo”.
Wszystkie koncerty odbywały się tradycyjne w kościele św. Józefa.
Organizatorem Festiwalu był Miejski Ośrodek Kultury, patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Jacek Socha.
Miejski Ośrodek Kultury w Ozorkowie
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. AkceptujęOdrzucamWięcej...
Prywatność i polityka cookies
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.