Reklama
Strona główna Aktualności Gmina Parzęczew

20 lat od bezpośrednich wyborów Wójta

0
20 lat od bezpośrednich wyborów Wójta

19 listopada minęło 20 lat od złożenia ślubowania Wójta Gminy Parzęczew Ryszarda Nowakowskiego. Dokładnie dwadzieścia lat temu został wybrany bezpośrednio przez mieszkańców Gminy Parzęczew. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dziennik Ustaw Nr 113  Poz. 984), która zmieniła dotychczasowe zasady wyborów włodarzy miast i gmin.

Najważniejszą, rewolucyjną zmianą w ustawie było ustanowienie jednoosobowego organu wykonawczego gminy i wprowadzenie bezpośrednich wyborów wójta (burmistrza czy prezydenta miasta). Od tej pory to mieszkańcy – wyborcy bezpośrednio dokonują wyboru wójta, a poprzednio wójta i kilkuosobowy zarząd  wybierała Rada Gminy.

Dzięki temu zwiększyła się sprawność zarządzania gminą, w tym szybkość podejmowania decyzji, wydawania zarządzeń itd.

to decentralizacja władzy, budowanie państwa od dołu. Wójt zarządzając rozwojem gminy wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy, jednostkami organizacyjnymi, radnymi, sołtysami, Lokalnymi Grupami Działania i stowarzyszeniami podejmuje decyzje zmierzające do poprawy jakości życia mieszkańców.

Chcąc podziękować przedstawicielom tych wszystkich instytucji podczas spotkania zorganizowanego z tej okazji wręczył pamiątkowe medale i podziękowania za  wspieranie swoich działań oraz zaangażowanie w rozwój naszej samorządowej wspólnoty.

Przez 20 lat gmina wspiera wszelkie oddolne inicjatywy mieszkańców. Zaprocentowało to bardzo dobrymi relacjami pomiędzy stowarzyszeniami, wszystkimi jednostkami organizacyjny i gminą. Dzięki temu tworzymy jeden samorządowy organizm, który można porównać do zgranej drużyny.

Dzięki współpracy, wzajemnemu zaufaniu i konsekwencji w dążeniu do celu, pragnienia i marzenia mieszkańców gminy Parzęczew stają się rzeczywistością. Wzmacnia to poczucie naszej tożsamości i integruje społeczność gminną.

[Zobacz całą galerię zdjęć na www.parzeczew.pl]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version