Reklama

Interpelacja – montaż solarnych lamp ulicznych w Helenowie – Michał Kowalski

0

W dniu 25 lutego 2021 r. złożyłem w Urzędzie Gminy w Ozorkowie interpelację w sprawie zamontowania solarnych lamp ulicznych w Helenowie.

Interpelacja

W celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego przestrzeni publicznej proszę o montaż solarnych lamp ulicznych na działkach:

  1. nr 60, obręb Helenów na odcinku od łuku przy placu zabaw do drogi Ozorków – Sokolniki Las,
  2. nr 93/19 i 93/24 – ul. Górna,
  3. nr 82/12 – ul. Wspólna.

Mieszkańcy Helenowa już od kilku lat proszą o budowę oświetlenia na odcinku od placu zabaw do drogi Ozorków – Sokolniki Las. Brak oświetlenia na tym odcinku zagraża ich bezpieczeństwu i jest szczególnie uciążliwy w okresie zimowym dla dzieci, które muszą dotrzeć w godzinach porannych oraz wrócić w późnych godzinach popołudniowych ze szkół.

W poprzednim roku dzięki staraniom Stowarzyszenia Helenów Bez Granic rozbudowany został plac zabaw, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Helenowa, także tych mieszkających od strony Maszkowic. Na placu zabaw można spotkać także wielu mieszkańców Ozorkowa (szczególnie osiedla w okolicach ul. Średniej), którzy przychodzą z dziećmi na spacer na plac zabaw. Latem w późnych godzinach wieczornych oświetlenie na tym odcinku pozwoli tym mieszkańcom bezpieczniej wracać z placu zabaw do domu.

Na ul. Górnej i Wspólnej od kilkunastu lat systematycznie budowane są nowe domy całoroczne. Dlatego też montaż oświetlenia na tych ulicach jest uzasadniona. Nowa infrastruktura z pewnością zaprocentuje w przyszłości większym zainteresowaniem ze strony potencjalnych inwestorów. Przyczyni się to niewątpliwie do rozwoju budownictwa jednorodzinnego w miejscowości oraz zwiększenia wpływów z podatku od nieruchomości oraz z podatku dochodowego.

Budowa oświetlenia solarnego jest dużo łatwiejsza niż tradycyjnego, tj. zasilanego z sieci energetycznej. Nie ma potrzeby przegotowywania projektu budowlanego, wystarczy zwykłe zgłoszenie budowy do odpowiedniego starostwa. Dzięki temu można zaoszczędzić środki finansowe na przygotowaniu dokumentacji.

Część środków finansowych na budowę oświetlenia solarnego można pozyskać z Programu Priorytetowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi pn. EKO Latarnia – Poprawa efektywności energetycznej systemów oświetlenia zewnętrznego – https://wfosigw.lodz.pl/dla-beneficjentow/programy-priorytetowe-dla-beneficejntow/jednostki-samorzadu-terytorialnego-i-pozostale-podmioty-dla-beneficjentow/120-programy-priorytetowe-2020-rok/490-eko-latarnia-poprawa-efektywnosci-energetycznej-systemow. Celem programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz uzyskanie oszczędności energii elektrycznej poprzez realizację inwestycji w zakresie systemów oświetlenia energooszczędnego wyposażonych w inteligentne systemy sterowania oświetleniem.

Przypominam, iż zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli należy do zadań własnych gminy.

Załączam do interpelacji wstępne projekty rozmieszczenia lamp na ww. działkach.

Z poważaniem


Lampy od łuku przy placu zabaw do drogi Ozorków – Sokolniki Las
https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?locale=pl&gui=new&sessionID=5385887

 

Lampy ul. Górna
https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?locale=pl&gui=new&sessionID=5385912

Lampy Górna - projekt

 

Lampy, ul. Wspólna
https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?locale=pl&gui=new&sessionID=5385918

Poniżej oryginał złożonej interpelacji (skan został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Ozorków pod adresem http://bip.ugozorkow.nv.pl/a,16862,interpelacja-radnego-michala-kowalskiego-dot-montazu-solarnych-lamp-ulicznych.html).

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version