Kamil Pawlak, właściciel firmy PAIGO
Kamil Pawlak, właściciel firmy PAIGO
Reklama

Na łamach serwisu Ozorków.net rozpoczynamy cykl wywiadów z ciekawymi ludźmi z Ozorkowa i okolic. Z ludźmi, którzy byli naszymi kolegami w szkolnych ławach, a którzy dzięki uporowi i ciężkiej pracy odnieśli sukces. I to nie tylko w pracy zawodowej, ale także na gruncie społecznym.

Zaczynamy od spotkania i wywiadu z młodym, rodowitym ozorkowianinem Kamilem Pawlakiem, który udowadnia, że czasem dobry pomysł i trochę branżowego doświadczenia wystarczy aby stworzyć firmę z unikalną na skalę światową zaawansowaną technologią zarządzania systemem inteligentnego domu.

MICHAŁ KOWALSKI: Zapewne niewielu mieszkańców Ozorkowa, wie że w ich mieście jest firma zajmująca się tak innowacyjną technologią jaką jest system inteligentnego domu. Skąd taki pomysł na biznes i dlaczego Ozorków?

KAMIL PAWLAK: Jestem rodowitym ozorkowianinem, mieszkam tutaj od dzieciństwa, tutaj się wychowałem i uczyłem. Tak naprawdę, to jeszcze przed założeniem firmy zastanawialiśmy się z kolegą, czy nie lepiej otworzyć ją w Zgierzu czy w Łodzi. Jednak ze względu na specyfikę działalności miejsce jest bez znaczenia. Nie musimy mieć wielkiego salonu sprzedaży przy głównej, ruchliwej ulicy dużego miasta. Większość naszych pracowników pracuje zdalnie.

Powiedziałeś, że uczyłeś się w Ozorkowie. Jak przebiegała twoja dalsza kariera zawodowa?

W 2006 roku skończyłem Profilowane w Ozorkowie, a moim wychowawcą był Pan Marcin Kryszkiewicz, później studiowałem zaocznie na Politechnice Łódzkiej, na wydziale Fizyka Techniczna, Informatyka i Matematyka Stosowana. Równolegle ze studiowaniem zacząłem pracę w łódzkim Dellu jako informatyk. Po pięciu latach zostałem awansowany do siedziby Della w Irlandii, gdzie pracowałem przez 2 lata.

Skąd nazwa firmy PAIGO? Jak długo jesteście na rynku?

To proste (śmiech). Większość nazw firm powstaje z połączenia imion bądź nazwisk pomysłodawców. W przypadku PAIGO są to Pawlak i Gonet. Obecnie kolega nie bierze już udziału w rozwoju firmy, wybrał własną zawodowa ścieżkę. Nazwa firmy jest jednocześnie nazwą systemu inteligentnego domu, który opracowaliśmy.

Idea systemu Paigo powstała w 2014 roku. W sierpniu zeszłego roku została zarejestrowana firma i pozyskaliśmy inwestora, który wyłożył środki potrzebne do dalszego rozwoju firmy.

Ile obecnie osób pracuje w PAIGO? Szukacie nowych pracowników?

W biurze na miejscu na dzień dzisiejszy pracują trzy osoby.

Tak jak wcześniej powiedziałem, obecnie większość naszych pracowników pracuje zdalnie. Są to programiści i graficy. Czasem spotykamy się osobiście, aby w szerszym gronie przedyskutować ważniejsze kwestie. Sam zajmuję się project managementem całego przedsięwzięcia.

Kilkakrotnie szukaliśmy do pracy w Ozorkowie programistów środowiska JAVA, niestety bez rezultatu. Jednak nie poddajemy się i będziemy się starać budować zespół oparty na osobach z okolicy.

Czym dokładnie jest Wasz Inteligentny System Paigo?

Jest on Mózgiem Inteligentnego Domu. Jest to system, który sprawia, że wszystkie urządzenia elektryczne w domu współpracują ze sobą. Kontroluje również zużycie energii elektrycznej poprzez nadzorowanie trybów włącz/wyłącz oraz odłączanie urządzeń od sieci. Nasz system dba również o wygodę i oszczędność czasu. Jesteśmy jedną z trzech firm na świecie, która posiada tak zaawansowaną technologię zarządzania systemem opartą na technologii Z-Wave.

Ale jak to działa?

Wystarczy podłączyć centralę do kontaktu oraz Internetu, a Paigo połączy się z wszystkimi czujnikami i urządzeniami w Twoim domu. Wyobraź sobie, że możesz ustanowić pewne czynności np. czujnik ruchu wykryje że wstałeś rano z łóżka a zaprogramowany wcześniej system włączy parzenie porannej kawy. Zanim dojdziesz do kuchni, masz już gotową gorącą filiżankę kawy. Ale Paigo to nie tylko automatyka, ale również system bezpieczeństwa współpracujący z kamerami IP. Dodatkowo posiadamy rozrywkę multimedialną, przeglądarkę internetową, przechowalnię danych, możliwe są rozmowy przez Skype za pomocą naszego wielofunkcyjnego pilota i wiele więcej.

Brzmi to bardzo ciekawie, ale czy na wasz system inteligentnego domu stać będzie przeciętnego ?Kowalskiego??

W odróżnieniu od innych, obecnie stosowanych systemów inteligentnych domów, gdzie już na etapie inwestycji trzeba ciągnął setki metrów kabli, nasz system jest całkowicie bezprzewodowy. Koszt montażu naszego systemu w standardowym blokowym mieszkaniu nie będzie większy niż 5 tys. złotych.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Także dziękuję że mogłem przedstawić firmę PAIGO większemu gronu ozorkowian i pokazać że w naszym mieście miejsca pracy powstają także w segmencie nowych technologii. Myślę, że udało mi się kogoś zainteresować tematem inteligentnego domu. Po więcej informacji dotyczących systemu Paigo zapraszam na firmowa stronę http://www.paigo.eu.

Reklama