Reklama
Strona główna 1 procent

1 procent dla Ozorkowa – Hufiec ZHP Ozorków

0
1 procent - Hufiec ZHP Ozorków

W ramach akcji „1% dla Ozorkowa” przedstawiamy Ozorków. Polecamy zapoznać się z historią, teraźniejszością tej organizacji oraz o wpływie jaki wywiera na lokalną społeczność.

„Harcerzem być to wcale nie wada,
Harcerzem być to zaszczyt nie lada,
Harcerzem być – każdemu wypada

Wiedzą to w Ozorkowie już od 103 lat, bo przez taki właśnie okres działamy na terenie naszego miasta. Zaczęło się na przełomie lat 1912/13 powstaniem drużyn im. hetmana Stefana Czarnieckiego oraz im. Królowej Jadwigi i nieprzerwanie trwa do dziś.

Na początku opiekunami drużyn byli pracownicy administracji fabryki schlösserowskiej oraz pracownicy apteki Roberta Weill?a i Indrykego dziś Hufiec Ozorków działa pod egidą Związku Harcerstwa Polskiego, który jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem należącym do światowego ruchu skautowego. Jest organizacją otwartą i apolityczną.

ZHP to przede wszystkim ruch społeczny kształtujący postawy i charaktery. Wspieramy wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój.

Misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.

Rok 2015 był dla naszej przeszło 200-osobowej harcerskiej rodziny rokiem zmian. Odbył się Zjazd Hufca, na którym wybrano nowe władze. Obecnie komendantem Hufca ZHP Ozorków jest dh pwd. Krzysztof Lewandowski, dotychczas pełniący funkcję drużynowego 4ODH Feniks.

A jakie wyzwania postawili sobie harcerze w minionym roku?

Przede wszystkim solidna praca w gromadach zuchowych, drużynach harcerskich i kręgach instruktorskich. Organizowanie zbiórek, biwaków, gier terenowych, zdobywanie stopni i sprawności. Ciągłe doskonalenie, między innymi harcerze z drużyny Pro Patria ukończyli kursy i weszli w skład Harcerskiej Służby Zabezpieczającej działającej przy Komendzie Chorągwi Łódzkiej, która zajmuje się zabezpieczaniem imprez o charakterze masowym.

Udział naszych harcerzy w imprezach zewnętrznych: Święto Chorągwi Łódzkiej w Piotrkowie Trybunalskim, udział w 57-mym Harcerskim Rajdzie Świętokrzyskim – Nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego na trasie IV otrzymał patrol ?Agrafka? z Hufca ZHP Ozorków, szkolenia programowe w Załęczu Wielkim, udział Komendy Hufca w Rajdzie Komend

Organizowanie imprez dla dzieci oraz dorosłych: Rajd Hufcowy Szlakiem Wrześniowych Bohaterów – ok. 450 uczestników, Przegląd Artystyczny Druhna Nutka połączony z imprezą dla seniorów z gminy Ozorków – ok. 250 osób,

Kultywowanie tradycji patriotycznych: pomoc w porządkowaniu grobów na cmentarzu ewangelicko-augsburskim, udział pocztu sztandarowego w imprezach miejsko-gminnych, przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Więcej informacji, zdjęć i filmów na profilu hufca w serwisie Facebook

– Hufiec ZHP Ozorków

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version