Reklama

Bezbolesne nakłuwacze podbiją świat?

2

Ozorkowska HTL-Strefa chce zostać największym na świecie producentem bezpiecznych nakłuwaczy do pobierania krwi i zgarnąć ponad połowę światowego rynku w swej branży. Jak dotąd jednak akcje spółki spadły w ostatnich miesiącach dwukrotnie. Dlaczego?

Bezpieczny nakłuwacz to jednorazowe urządzenie, które przystawia się do palca wskazującego. Potem wystarczy nacisnąć (tak jak włącza się automatyczny długopis). Czubek igły wysuwa się na ułamek sekundy, pobierając próbkę krwi. Takich bezbolesnych nakłuwaczy HTL produkuje w Ozorkowie miliony. Wykorzystuje się je do badania poziomu cukru, cholesterolu, krzepliwości krwi, ustalenia ojcostwa czy obecności wirusa HIV.

Przed niespełna dwoma laty spółka weszła na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, notując jeden z najbardziej spektakularnych debiutów. Ostatni rok nie był jednak dla akcji udany, a w ciągu ostatnich trzech miesięcy ich ceny spadły dwukrotnie.

W konsekwencji HTL obniżyła prognozę zysku za 2007 rok do 4,2 mln zł z ponad 20 przewidywanych wcześniej.

– To dla mnie bolesny krok, ale wiem, że jego przyczyny są jednorazowe i nie powtórzą się w przyszłości – napisał w liście do akcjonariuszy Andrzej Czarnecki, prezes spółki.

Co miało wpływ na gorszy nastrój zarządu? Na przykład spadek kursu dolara. Spółka zabezpieczała się przed wahaniami walut, ale i tak na niekorzystnym dla eksporterów kursie straciła 1 mln zł. O ponad 6 mln obniżyło zysk opóźnienie w dostawie dwóch automatów z Niemiec. Z tego zaś wynikały koszty transportu (kolejne 2,3 mln zł mniej). – Aby zmniejszyć niedogodności klienta wynikające z opóźnienia w instalacji wspomnianych automatów, spółka wysyłała produkty transportem lotniczym, szybszym, ale i droższym niż droga morska – mówi Przemysław Wasilewski, rzecznik spółki.

Trzeci powód, który miał wpływ na obniżenie zysku, to przejęcie konkurenta szwedzkiej firmy HaeMedic AB. Ta transakcja powinna jednak zaprocentować już w tym roku.

Prezes podkreśla, że sytuacja HTL-Strefy jest doskonała, a spółka ma bardzo dobre perspektywy. Spodziewa się, że w tym roku jej przychody ze sprzedaży wyniosą nawet 130 mln zł. Duże znaczenie mają zmiany prawa przygotowane przez Komisję Europejską. Jesienią opublikowała ona dyrektywę nakazującą używanie w szpitalach tzw. bezpiecznych urządzeń, np. nakłuwaczy zamiast tradycyjnych strzykawek. Wszystkie państwa Unii, w tym Polska, mają dwa lata na dostosowanie się do zaleceń KE. Po tym czasie HTL-Strefa przewiduje, że czekają ją obfite żniwa. Ale już w tym roku spółka z Ozorkowa chce zgarnąć połowę światowego rynku w swojej branży.

Duże nadzieje wiąże z niedawnym otwarciem w Łęczycy własnej szlifierni igieł. To najdroższa część bezpiecznego nakłuwacza. Pod koniec ubiegłego roku spółka kupiła od japońskiej firmy Futaba trzy nowe linie technologiczne do szlifierni igieł. Pierwsze maszyny dotrą do Łęczycy w kwietniu, a dwie kolejne w czerwcu. Ich łączna zdolność produkcyjna wyniesie ponad miliard sztuk igieł rocznie. Fabryka w Łęczycy zatrudni 300 osób.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version