Reklama

Przychodzi Bzura do sędziego

16

Po raz pierwszy w Polsce działacze piłkarscy – Sławomir W. i Marek P. – mogą na pięć lat trafić do więzienia za próbę przekupstwa sędziego. „Gazeta” ma nagranie kompromitującej rozmowy. Łódzki Okręgowy Związek Sportowy zawiadomił o przestępstwie prokuraturę, która prowadzi dochodzenie. Sprawa dotyczy spotkania Ozorków – Włókniarz Konstantynów, które kończyło rundę jesienną w łódzkiej grupie IV ligi. Padł bezbramkowy remis.

Jak się później okazało, mecz był tylko dogrywką do wydarzeń, które miały miejsce kilka godzin wcześniej.

Niedziela, 30 marca 2003 r.

Jednak, zanim opiszemy, co stało się w Ozorkowie, musimy wrócić do sprzed niemal roku.

Pojedynek Górnik Łęczyca – Pogoń Zduńska Wola. Wynik 1:2. Po spotkaniu wściekli gospodarze oskarżają sędziego o wydrukowanie meczu. W lokalnej prasie pojawiła się informacja na ten temat. – Sędzia S. spotkał się pod kościołem z działaczami, wziął pieniądze, które powinien oddać, bo przecież nie pomógł, a zaszkodził – cytuje Radosław Siejka. – Miałem przez to nieprzyjemności, a takie informacje rozpowszechniali działacze Górnika. Ułożyli sobie historię, że wziąłem od nich pieniądze. A ja zostałem odsunięty od prowadzenia spotkań do czasu wyjaśnienia sprawy przez prokuraturę. Ta z kolei odmówiła wszczęcia postępowania ze względu na to, że sędzia piłkarski nie jest funkcjonariuszem publicznym – wyjaśnia sędzia Siejka.

Czwartek, 13 listopada 2003 r.

Bracia Andrzej i Radosław Siejka to arbitrzy piłkarscy. Ten drugi odnosi znacznie większe sukcesy, bo jest pierwszoligowym i międzynarodowym liniowym. Ale telefon zadzwonił do Andrzeja. Kto wykręcił numer? Przedstawiciel Bzury Ozorków.

– Myśleli, że to brat będzie prowadził im zawody z Włókniarzem Konstantynów – opowiada Radosław Siejka. – Kiedy okazało się, że to ja tam jadę, poprosili o telefon do mnie. Jednak przez dwa kolejne dni milczała. Domyśliłem się jednak, że chcą mnie przekupić. Dlatego postanowiłem wziąć ze sobą cyfrowy magnetofon. W sobotę poinformowałem też o tym Zbigniewa Przesmyckiego, byłego sędziego a teraz przewodniczącego kolegium sędziowskiego i wiceszefa Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

Przesmycki: – Uzgodniliśmy, że będziemy zbierać materiał dowodowy w tej sprawie. Poleciłem Radkowi, by wszystko nagrywał.

Przesmycki przyznaje, że będąc arbitrem, też dostał propozycję od klubowych działaczy. – To było w latach 80. – wspomina. – Później w Polsce wiedzieli, że do mnie nie ma co podchodzić.

Niedziela, 16 listopada 2003

Radosław Siejka wiedział, że drugim trenerem Bzury został Arkadiusz Góra. Ten sam, przez którego kilka miesięcy wcześniej miał kłopoty po meczu Górnika z Pogonią Zduńska Wola. – Chciałem mu pokazać, jak bardzo się mylił, oskarżając mnie o nieuczciwość. Przecież nie zaczynałbym tej sprawy, gdybym miał coś na sumieniu – podkreśla sędzia.

Mecz Bzura – Włókniarz Konstantynów rozpoczynał się o godz. 11. Samochód z sędziami wyjechał z Łodzi półtorej godziny wcześniej. W połowie do sędziego zatelefonował Sławomir W., Bzury. – Chciał, abym pomógł im wygrać w meczu z Włókniarzem – opowiada sędzia. – Padły kwoty, które dostałbym w zamian. Celowo prosiłem o powtórzenie tych sum oraz nazwisk ludzi, którzy będą uczestniczyć w transakcji. Nie dałem odpowiedzi, ale zaproponowałem spotkanie już na stadionie, bo chciałem mieć niezbity dowód korupcji z ich strony. Wszystko nagrywałem z zestawu głośnomówiącego w samochodzie na cyfrowy magnetofon.

Już w Ozorkowie w szatni sędziów z Siejką rozmawiał zaufany człowiek Sławomira W. Marek P. Tam po raz drugi padła propozycja korupcyjna. Dodatkowo przedstawiciel Bzury chciał, by żółtych kartek nie dostali piłkarze z numerem 3 i 7.

Siejka odrzucił propozycję w trzeciej rozmowie, która odbyła się tuż przed pierwszym gwizdkiem. Poinformował działacza o konsekwencjach łapówkarskiej propozycji i obiecał uczciwe sędziowanie. – Nie macie się czego obawiać, sędziuję trawę i wyjeżdżamy po meczu. Dobrze? – zakończył.

W meczu był remis 0:0. Pretensje do Siejki mieli piłkarze Włókniarza Konstantynów, którym pokazał dwie czerwone kartki.

Pierwsze przesłuchania

Kilka dni po meczu Łódzki Okręgowy Związek Piłki Nożnej powiadomił o sprawie prokuraturę w Zgierzu. Siejka oraz Przesmycki zostali przesłuchani przez policję w Ozorkowie. Prokuratura wszczęła dochodzenie.

Wydział Dyscypliny ŁOZPN już rozpatrywał tę sprawę. – Pan W. tłumaczył, że sprawdzał moją uczciwość – opowiada Siejka. – On, mimo że dowody są jasne, wciąż jest trenerem. A mnie po meczu Górnik Łęczyca – Pogoń Zduńska Wola zawieszono tylko na podstawie pomówień działaczy.

Przesmycki: – To pierwszy przypadek tak dobrze udokumentowanej próby wręczenia łapówki za korzystne sędziowanie. Tylko takimi metodami można wyeliminować korupcję z futbolu.

Dziś sędzia Siejka będzie zeznawał jako świadek. Po raz kolejny wezwała go w Ozorkowie.

Radosław Siejka

Ma 30 lat, sędziuje mecze od 1992 roku. Sześć lat później awansował do ekstraklasy jako asystent. W tym roku został zgłoszony jako liniowy międzynarodowy. Mieszka w Łodzi, pracuje w kancelarii komornika sądowego.

Źródło: Gazeta.pl

16 KOMENTARZE

 1. No nieźle… Ozorków jest „sławny” 🙂 Pierwsza strona Wyborczej, mówią o nas w TVN24, na portalu Gazeta.pl jeśteśmy tematem dnia, a na Onecie i WP też nas nie zabrakło… Cóż… Piękna reklama naszego pięknego miasteczka 🙁

 2. brawo brawo powinien to opisac ten superobiektywny ozorkowianin ale chyba nie opisze bo szef siedzi na Smutnej i chlopaki nie moga tam wejsc zeby wydrukowac tego szmatlawca za pieniadze ozorkowskich podatnikow niedlugo do pana P. dolaczy pan W. ktoremu juz chyba kolega zarezerwowal fajna prycze na Smutnej

 3. Ten chcieli kupić, a pytanie: „A ile sprzdali ?” Widać w Ozorkowie polska piłka pieniądzem się toczy.

 4. Ludziska takie rzeczy zdarzają się na kadym szczeblu rozgrywek. W całej rozciągłości od okręgówki po ekstraklase.

 5. nie mieszkam w Ozorkowie od kilku lat i troche żal, że w ten sposób daje o sobie znać.
  wszystkie wysiłki powinny iść w stronę siatkówki bo tylko tam można coś zrobić i zaistnieć. Piłka nożna w Ozorkowie nie ma racji bytu(oprócz totalnie amatorskiej).

 6. Powinni ich obu zamknac. Teraz wiekszosc narodu bedzie kojarzyla nasze miasto z afera korupcyjna (pierwsza tak udokumentowana). Brawa!!! 🙂

 7. wrzucać wrzucać………..w piłkę grają zawodnicy a nie trener. Jak zawodnmicy są w porządku to trener dużo nie zdziała, co najwyżej może nie dorzucić do składu. Do kicia tak od razu??, a co on komu zawinił, ludzie to nasz człowiek, mimo tego, ze nas skompromitował, ale to zawsze ozorkowianin. W naszym kraju korupcja się szerzy i w końcy gdzieś wyszło szydło z worka, nie sądze, żeby w parzęczewie, czy rosanowie było inaczej. Takie życie i trzeba się z tym godzić. Kto chciałby mieć kogoś bliskiego w kiciu za taki byle występek?? Ozorków to porządne miasto, wszystko mamy i niczego nie jest za dużo. Trzeba się trzymać ramię w ramie, nawet jeśli komuś się nie udało. KAŻDY MA INNY SPOSÓB NA ŻYCIE, zdarza się że przeszkodzi to innym, ale to są wyjątki.

 8. Trener zawinił i my go juz od tego nie wyciągniemy Sławek W sądze że pójdze do więzienia ale nie na 5lat conajmniej 2,5 w zawieszeniu.zawinił chłopak a ty Marku P. to my cie tu niechcemy oddalaj sie do Łęczycy tam twoja siedziba!!!!!!

 9. Może i Sławek ma taki sposób na życie, ale on mi się nie podoba. I nie będę Go bronił tylko dlatego, że jest z Ozorkowa. Z takim podejściem powinien zamiast w piłkę grać w szachy ze szwagrem. A swoją drogą nie rozumię dlaczego Go jeszcze trzymają w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version