Reklama
Strona główna Pozostałe aktualności

„Twórcza adaptacja pedagogiki Marii Montessori”

1

Wszystkich sympatyków informujemy, iż z dniem 1 września 2003 r. w Przedszkolu Miejskim Nr 3 w Ozorkowie przy ul. Zgierskiej 15a, w jednym z oddziałów, wdrożona została w życie innowacja metodyczna „Twórcza adaptacja pedagogiki Marii Montessori” (jest to jedyny oddział w powiecie zgierskim). Ponadto inny oddział funkcjonuje wykorzystując wybrane elementy metody M. Montessori, łącząc je twórczo z elementami różnych metod edukacyjnych. Prace związane z uruchomieniem alternatywnego oddziału trwały od trzech lat i polegały na ukończeniu przez nauczycielki kursu pedagogiki Marii Montessori, udziale w wykładach, ćwiczeniach, instruktażach w hospitowanych placówkach, a przede wszystkim na organizowaniu „przygotowanego otoczenia”. W pracy z dziećmi wykorzystujemy wszystkie elementy metody. Ćwiczenia odpowiadające „wrażliwym fazom” obejmują: kształcenie zmysłów, edukację matematyczną, edukację językową, wychowanie dla wszechświata, ćwiczenia praktyczne dnia codziennego wraz z ćwiczeniami ciszy.
Myśl M. Montessori:
– podmiotowe traktowanie dziecka
– wychowanie jako wspieranie i ułatwianie jego indywidualnego rozwoju
– zmiana roli wychowawcy – nauczyciela z roli pierwszoplanowej na drugoplanową
przeżywa obecnie swój renesans.
Nauczyciele placówek montessoriańskich stale poszerzają swoją wiedzę oraz rozwijają umiejętności w ramach odbywających się instruktaży, seminariów, szkoleń prowadzonych przez specjalistów przy współpracy Łódzkiego Stowarzyszenia Montessori.
Powstaje coraz więcej placówek pracujących w oparciu o tę metodę, m.in. w Lublinie, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Katowicach.
Ten ciągły wzrost ilości przedszkolnych oddziałów Montessori utwierdza nas w przekonaniu, że warto było podjąć próby i starania wdrożenia innowacji. Udało nam się to dzięki życzliwemu wsparciu organu prowadzącego przedszkola oraz organy sprawującego nadzór pedagogiczny.

Nauczycielki prowadzące grupę:
Mirosława Błaszczyk,
Jolanta Kanicka,
Bożena Kolasa.

1 KOMENTARZ

  1. Jestem studentką II roku pedagogiki.Zawsze fascynowała mnie osoba M.Montessori,jej sposób pracy z dziećmi i efekty tych działań.Uważam ,że jest to fascynujące przed się wzięcie,które postawiło przed sobą grono pedagogiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version