Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

11. edycja Narodowego Czytania – Ballady i Romanse Adama Mickiewicza

sobota, 3 września, 2022 @ 10:00 CEST

Gminna Biblioteka Publiczna w Lesie Leśmierzu wraz z Filią Biblioteczną w Sokolnikach zapraszają na Narodowe Czytanie.

Realizowane jest pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej, od lat tradycyjnie jednoczy Polaków na całym świecie wokół klasyki polskiej literatury. Podczas 11. odsłony akcji, w sobotę 3 września 2022 roku, zaplanowane jest wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Tegoroczna edycja odbędzie się w ramach Roku Romantyzmu Polskiego, ogłoszonego z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru, który zapoczątkował epokę romantyzmu w Polsce.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Szczegóły

Data:
sobota, 3 września, 2022
Godzina:
10:00 CEST
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , , ,
Witryna internetowa:
http://www.bibliotekalesmierz.eu

Organizator

Gminna Biblioteka Publiczna w Leśmierzu
Phone
42 718-05-77
Email
bibliotekalesmierz@poczta.onet.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Filia Biblioteczna w Sokolnikach Lesie
ul. Sokolnickiego 1
Sokolniki Las, łódzkie 95-039 Polska
+ Google Map
Phone
42 710-12-88
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia